Odbor DZ za obrambo je na nujni seji na zahtevo SDS razpravljal o financiranju veteranskih organizacij. V SDS namreč ocenjujejo, da je omenjeno financiranje nepregledno. Ministrica za obrambo Andreja Katič je slednje zavrnila. "Odkar je razdeljevanje prevzelo ministrstvo za obrambo, je sistem pregleden," je zagotovila.
V SDS so po besedah Anje Bah Žibert (SDS) razpravo o tej temi zahtevali, ker menijo, da pri razdeljevanju sredstev veteranskim organizacijam ni pravega reda. Po njenih besedah je ministrstvo za obrambo na lanskem razpisu razdelilo 1,5 milijona evrov. Od tega je Zvezi združenj borcev (ZZB) za vrednote NOB dodelilo 534.000 evrov, Zvezi veteranov vojne za Slovenijo 432.000 evrov, Zvezi policijskih veteranskih društev Sever 196.000 evrov, vsem ostalim društvom in zvezam pa po manj kot 100.000 evrov - Združenju za vrednote slovenske osamosvojitve denimo 96.000 evrov.
"Pomenljivo je, da veliko več sredstev prejemajo veterani druge svetovne vojne kot veterani vojne za Slovenijo," je dejala.
Temeljna težava za takšno razdeljevanje je po njenem mnenju pravilnik, po katerem se razdeljuje sredstva. Ta določa, da se 70 odstotkov denarja dodeli glede na program organizacije, 25 odstotkov glede na število članov, pet odstotkov pa glede na premoženje organizacije.
Razdeljevanje sredstev glede na program je po oceni Bah Žibertove nepregledno, prav tako podeljevanje glede na število članov, saj organizacije podatke o številu članov pošljejo same, ministrstvo pa jih ne preverja. Vprašanje po njenem tudi je, ali društva in zveze denar porabijo namensko.
Ministrica je vse očitke zavrnila. Pravilnik, na podlagi katerega se podeljuje sredstva, po njenih besedah temelji na zakonu o vojnih veteranih, sprejet pa da je bil v sodelovanju z vsemi društvi in zvezami. "Pred sprejetjem tega pravilnika so se sredstva podeljevala brez javnega razpisa," je opozorila in zagotovila, da je razdeljevanje sredstev pregledno, odkar za to skrbi ministrstvo.
Ministrstvo po njenih besedah tudi nadzira porabo sredstev. "Društva in zveze morajo redno poročati o namenskosti porabe sredstev. Kdor nalog, ki si jih je zadal, ni realiziral, mora sredstva vrniti," je dejala.
Podatkov o članstvu po njenih besedah v tem trenutku res ni mogoče preverjati, "se pa dela v smeri, da bi se to spremenilo". V pripravi je namreč sprememba zakonodaje, ki bi to omogočala in bo veljala za vsa društva, ki delujejo v javnem interesu, je dejala.
Predstavniki veteranskih organizacij so na odboru zagotovili, da ministrstvu pošiljajo prave podatke o članstvu, dodeljena sredstva pa da porabljajo pregledno. Nekateri od njih so zato menili, da so tovrstna namigovanja žaljiva in da je odbor zlorabljen za politične namene.
Razprava, v kateri so sodelovali predvsem poslanci SDS, je pogosto nanesla tudi na vprašanja polpretekle zgodovine, kar je izzvalo burno reakcijo predsednika ZZB za vrednote NOB Tita Turnška. Ta je moral, kot je bilo razbrati iz pojasnila predsednika odbora Žana Mahniča (SDS), zaradi žaljenja poslancev sejo zapustiti. Med drugim jih je imenoval "lažnive kurce", živce pa je izgubil, potem ko mu Mahnič ni dal besede, da bi repliciral poslancu SDS Francu Brezniku. Turnšek je bil namreč na seji le gost in kot tak nima pravice do odzivanja na razprave poslancev. Mahnič je zaman klical varnostnike, da bi žaljivega gosta odstranili, a je slednji sejo nazadnje sam zapustil. "Še se bova srečala," je Turnšek ob odhodu še zagrozil Mahniču.
V SDS so na koncu predlagali sklepe, s katerimi bi odbor ministrstvo pozval, naj pravilnik o razdeljevanju sredstev spremeni tako, da bo mogoče preveriti dejansko število članov veteranskih organizacij, prav tako da naj ministrstvo preveri, ali veteranske organizacije še izpolnjujejo status organizacije v javnem interesu, a odbor sklepov ni podprl.
Odbor je obravnaval tudi informacijo o reorganizaciji in nadaljnjem razvoju uprave za zaščito in reševanje. Ministrica je povedala, da je reorganizacija, ki je bila izvedena v začetku leta, optimizirala proces vodenja uprave in izboljšala njeno organiziranost, bo pa treba za vse učinke počakati nekaj časa.
Matej Tonin (NSi) je opozoril, da reorganizacija ni odpravila dvojnosti vodenja sistema zaščite in reševanja. "Sistem ima še vedno generalnega direktorja uprave za zaščito in reševanje ter poveljnika Civilne zaščite. Zato se nam dogaja, da je v mirnodobnem času šef sistema generalni direktor uprave, ob naravnih nesrečah pa poveljnik Civilne zaščite," je opozoril.
Mahniča je zanimala kadrovska sestava uprave. Generalni direktor Darko But je povedal, da trenutno za plače namenijo okoli 9,2 milijona evrov. Trenutno so dosegli popolnitev vseh odobrenih delovnih mest, ki jih je 323.
Šef borcev Tit Turnšek je v DZ ponorel in poslance zmerjal z "lažnivimi kurci"! (VIDEO)
4. maj. 2017 6:00 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017
Na seji odbora DZ za obrambo je za incident z žaljenjem poslancev poskrbel predsednik borčevske organizacije Turnšek.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke