Čeprav je že vse kazalo, da je že tako rekoč sklenjena nova koalicija SDS, SMC, NSI in Desus, je slišati, da se stvari vse bolj zapletajo.
Vabilo prvaka SDS Janeza Janše za pogovore o novi vladni koaliciji so po LMŠ in Levici včeraj zavrnili še prvak SNS Zmago Jelinčič, prvak SD Dejan Židan in Alenka Bratušek (SAB), ki pa je opravičilo pojasnila z razlogom, da bodo v petek istočasno zasedali organi njene stranke.
Tako so za zdaj edine stranke, ki niso zavrnile Janševega vabila SMC, NSI in Desus. Vse te stranke so pod velikim pritiskom nasprotnikov Janeza Janše, ki bi ga nova koalicija še tretjič popeljala na vrh vlade.
Po naših informacijah naj bi številni člani in akterji iz ozadja zelo aktivno prepričevali vodstvo stranke SMC in njene poslance za predčasne volitve.
Glavni up SDS je seveda SMC, ki pa se po drugi strani pogaja z LMŠ o skupni listi v primeru predčasnih volitev. Po naših informacijah naj bi številni člani in akterji iz ozadja zelo aktivno prepričevali vodstvo stranke in njene poslance za predčasne volitve.
Znano je sicer, da je prvak Zdravko Počivalšek zelo naklonjen »široki in razvojni koaliciji« z Janševo SDS, toda mnogi poslanci in zlasti člani ne morejo preprosto podpreti Janše za mandatarja. Če bi SDS predlagala koga drugega, bi bilo zanje lažje, a tega filma ne bomo videli.
Vse pa je odvisno od tega, kakšno ponudbo bo LMŠ dala SMC za skupni nastop na volitvah in kakšni bodo rezultati ankete, ki naj bi jo kmalu objavili. Če se bo LMŠ po odstopu Marjana Šarca s položaja predsednika vlade povišala podpora, potem bo SMC vsekakor lažje odklonila Janševo vabilo v novo koalicijo.
Podoben položaj je tudi v Desusu, kjer je vodstvo stranke bolj naklonjeno predčasnim volitvam, še posebej če bodo ankete pokazale, da je nova predsednica Aleksandra Pivec dala stranki nov veter. Po drugi strani pa si večina poslancev želi dokončati mandat z novo koalicijo, tudi če jo bo vodil Janša. Stranko naj bi ubogala le dva poslanca, Jurij Lep in Branko Simonovič.
Ni samoumevno, da bi NSI kar takoj Janši skočila v objem. Znane so stare napetosti med strankama, ki so jih spodbudili še aktualni napadi na njihovo evropsko poslanko Ljudmilo Novak.
Prav tako ni samoumevno, da bi NSI kar takoj Janši skočila v objem. Znane so stare napetosti med strankama, ki so jih spodbudili še aktualni napadi na njihovo evropsko poslanko in nekdanjo predsednico Ljudmilo Novak, zlasti po intervjuju za Večer, v katerem je povedala zgolj že leta znana stališča.
Tako naj bi tudi vodja poslanske skupine NSI Jožef Horvat predsedniku države Borutu Pahorju na današnjem posvetu sporočil, da si bolj kot novo vlado želijo predčasne volitve. Takšno je tudi splošno vzdušje v stranki, kjer držijo pesti za to, da SMC in Desus ne bosta šla v koalicijo, kajti potem se njim ne bi bilo treba odločiti, ali naj sami dajo Janši košarico ali pa se kar sprijaznijo z usodo.