Revija Reporter
Slovenija

Še ena sodna farsa: Novinar obsojen zaradi »žaljenja« Jankovića

11. okt. 2013 15:20 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Novinar Dela Borut Tavčar je bil obsojen na denarno kazen 1.965 evrov zaradi razžalitve ljubljanskega župana Zorana Jankovića.

Tavčar je junija 2009 v rubriki Termometer Delove priloge FT zapisal: "Vsi smo ena velika družina, je o odnosu med Mestno upravo in Javnim holdingom Ljubljana, v katerega sklopu delujejo štiri javna podjetja, večkrat povedal ljubljanski župan Zoran Janković. V podjetjih se s tem ne strinjajo povsem, nekateri celo 'zlobno' namigujejo, da je imel tudi Josef Fritzl veliko družino, a je vprašanje, ali je bil del nje v kleti srečen."

Župan je menda zelo bolelo, ker naj bi ga Tavčar primerjal z zloglasnim avstrijskim posiljevalcem Fritzlom, zato je novinarja tožil zaradi razžalitve z namenom zaničevanja. Tavčar naj bi poskušal vzpostaviti "ekvivalenčno povezavo" med Jankovićem in Fritzlom, ki je svojo hčerko Elisabeth za 24 let zaprl v klet svoje hiše, kjer jo je brutalno posiljeval in pretepal.

Sodnica Polona Herman z okrožnega sodišča se je z Jankovićem strinjala: "Župan je uradna oseba, zato ni dvoma, da je bila primerjava zanj boleča, neprimerna, žaljiva." Tavčar je po njenem mnenju vedel, da je primerjava s Fritzlom žaljiva, zato ni dvoma, da je dokazan tudi naklep.

Tavčar krivde ni priznal, poudaril je, da je pogosto pisal o delovanju ljubljanske mestne uprave in odnosih med občino in holdingom. Tudi ni šlo za klasičen komentar, temveč za gloso.

"Sram me je živeti v državi, kjer obsojajo novinarje zaradi kritike župana, ki bi že zdavnaj moral biti v zaporu! In strah me je tudi živeti v državi, kjer (določeni) tožilci in sodniki ne vedo, kakšna novinarska zvrst je glosa!", je na twitterju obsodbo komentiral novinar Reporterja in nekdanji predsednik Združenja novinarjev in publicistov Igor Kršinar.

Predsednik ZNP Tino Mamič pa o sodbi pravi: "Živimo v državi dvojnih meril. Na eni strani imamo novinarje, ki vsakovno kršijo novinarski kodeks, a se ne zgodi nič. Redne žalitve v komentarjih, ki so naperjene proti desnosredinskim politikom ali cerkvi, so praviloma brez vsakih posledic. Ko pa se zgodi domnevna žalitev novinarja na račun levičarskega politika, pride hitro do obsodbe v znesku slabih 2000 evrov. Svoboda govora velja v naši državi očitno samo za nekatere. Sodba zaradi novinarskega komentarja o politiku, v tujih medijih opisovanem kot človek, ki dejansko vlada nad aktualno premierko, je zelo zaskrbljujoče. Nič čudnega ne bo, če bo Zoran Janković tudi zaradi pričujoče izjave na sodišču vložil in dobil tožbo. Živimo namreč v državi dvojnih meril."

Društvo novinarjev Slovenije je v odzivu na obsodilno sodbo zoper Tavčarja sporočilo, da novinar neprimerne izjave ni zapisal v lastnem imenu, temveč je navajal namige nekaterih uslužbencev podjetij Javnega holdinga Ljubljana. "Poleg tega je novinar izjavo uporabil v komentarju, ki uživa največjo možno mero zaščite svobode govora," so zapisali v društvu.

Ob tem so izrazili pričakovanje, da bo sodišče na drugi stopnji izrečeno sodbo ustrezno popravilo v smeri zaščite izražanja mnenj in stališč novinarja.