Revija Reporter
Slovenija

Črn scenarij: migranti se potikajo po slovenskih parkih in postajah

Reporter, STA

12. dec. 2016 16:54 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

Slovenija bi lahko izkusila scenarije iz Avstrije, Nemčije in Madžarske, ko ljudje niso imeli kam ter so se potikali po postajah, parkih, svari ministrica

Situacija v zvezi z ilegalnimi migracijami je še vedno izjemno zahtevna, zlasti zato, ker so države na severu vzpostavile nadzor na notranjih mejah, je danes na seji DZ poudarila notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar. Po njenih besedah je dejavnikov nestabilnosti več, med njimi tudi položaj v Srbiji, ki je za Slovenijo še posebej aktualen.

Ministrica je v odgovoru na vprašanje poslanca SDS Vinka Gorenaka opozorila, da je v Srbiji že okoli 10.000 migrantov, za katere ni verjetno, da bodo dobili azil v zahodni Evropi. "Seveda pa je zaskrbljujoče tudi to, da Grčija načrtuje prevoz migrantov z otokov na celino, kar lahko pomeni, da bo še večji porast ilegalnih migracij," je dejala.

V zvezi s predlogom zakona o tujcih, ki ga je vlada umaknila z dnevnega reda, je izpostavila, da se stališče ministrstva ni spremenilo: "Rešitve niso v nasprotju ne z ustavo ne z mednarodnimi akti, ker če bi kdorkoli na ministrstvu menil, da krši te zelo pomembne akte, potem tega tudi ne bi predlagali."

"Popolnoma jasno je, da tranzita ne bo. Na podlagi tega je mogoče sklepati, da bo prišlo do masovnega zaprosila za mednarodno zaščito v Sloveniji. Dolžnost države pa je, da sprejme vse ukrepe za zagotovitev varnosti in stabilnosti tudi v primeru množičnih migracij," je dejala. Spomnila je, da so kapacitete Slovenije za sprejem migrantov "zelo omejene".

"V primeru masovnega povečanja migracijskega toka lahko pride tudi do ogrožanja delovanja določenih osnovnih funkcij države, zlasti na področju azila," je opozorila. Po njenih besedah bi lahko taka situacija pripeljala tudi do zloma azilnega sistema ter celo ogrozila oskrbo, zdravstvo, izobraževanje, integracijo in tudi varnost.

"Slovenija bi lahko izkusila scenarije, kot so jih doživeli v Avstriji, Nemčiji in na Madžarskem, ko ljudje pravzaprav niso imeli kam ter so se potikali po postajah, parkih. Tega si ne želimo," je še v odgovoru na Gorenakovo vprašanje dodala notranja ministrica Györkös Žnidarjeva.

Sicer je DZ danes s poslanskimi vprašanji premierju Miru Cerarju in ministrski ekipi začel redno decembrsko sejo. Opozicijska vprašanja premierju so bila povezana z nadzorom nad Banko Slovenije in nasledstvom državnih arhivov nekdanje SFRJ ter s privatizacijo podjetij v državni lasti. Koalicijsko vprašanje pa se je nanašalo na tretjo razvojno os.