Revija Reporter
Slovenija

Nekateri delodajalci ravnajo odgovorno in že zapirajo vrata ali spreminjajo način dela, nekateri priporočila ignorirajo

Igor Gošte

20. mar. 2020 9:33 Osveženo: 9:39 / 20. 3. 2020

Deli na:

ETI Izlake

Igor Gošte

Na ministrstvu za zdravje so se vendarle premaknili z mrtve točke okrog sprejemanja ukrepov zavarovanje vseh tistih delavcev, ki morajo v službe tudi v času epidemije. V Sindikat kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI) so si vsaj malce oddahnili, potem ko so s strani ministrstva za zdravje prejeli navodila za delodajalce in MOPŠ.

Spomnimo, da smo o tem pisali tudi v Reporterju. Opozorili smo, v kakšni stiski so mnogi slovenski delavci, ki morajo vsakodnevno v službo tudi v času epidemije koronavirusa. Na slabo varovano delovno okolje je s pismom opozoril tudi  SKEI. Takole so ponedeljek na težave s katerimi se soočajo zaposleni opozorili vlado in ministre:

"Delavci, zlasti tisti, ki ne vidijo racionalnih razlogov, da še hodijo na delo, so prestrašeni, razdvojeni, počutijo se manjvredne in drugorazredne. Počutijo se, kot da jih država in delodajalci izpostavljajo nevarnosti in da za njih ne velja vse tisto, o čemer vsak trenutek poslušajo v medijih. Sporočilo, ki ga razumejo je, da je kljub vsem besedam kapital pred človekom. Kot vedno.

Vseskozi nas pozivate k odgovornemu ravnanju, osamitvi, izolaciji in skrbi za sebe in druge. Res je, treba je ukrepati, nujno, brezkompromisno. Jasno je, da nekateri ne morejo kar oditi. Jasno je, da potrebujemo zdravstvo, potrebujemo oskrbo in potrebujemo nujne službe. Ničesar pa ne bomo dosegli, če se bo v podjetjih delalo v nespremenjenem obsegu! Nikakor ni mogoče izvajati ukrepov, če je na kupu veliko število ljudi, noben ukrep ne bo pomagal, če se ne moremo izogniti stikom!

Nekateri delodajalci ravnajo odgovorno in že zapirajo vrata ali spreminjajo način dela, nekateri priporočila ignorirajo, z delom nadaljujejo nespremenjeno in celo prepovedujejo dopuste! Nadzor ni mogoč, sindikati jim lahko predlagamo le odklanjanje dela, saj nadzor ne deluje niti tam, kjer je vsem na očeh, če pogledamo trgovine.

Vlada RS naj omeji delovanje podjetij, če ne gre drugače, z izrednimi ukrepi! V interventni zakon, ki se sprejema ta teden je mogoče vključiti dodatne varovalke za delavce, ki ostajajo doma, saj se razmere spreminjajo iz dneva v dan. Pristojni ministri naj pojasnijo delavkam in delavcem, zakaj morajo še vedno delati pol metra od sodelavca brez varovalnih sredstev in v treh izmenah, kjer se srečuje po več sto ljudi naenkrat. Delavke in delavci zahtevajo pojasnilo, zakaj za njih ne veljajo enaka pravila kot za tiste, ki ostajajo doma in kako naj preprečijo širjenje okužbe, če sami niso zavarovani.

V tej situaciji nismo sami, vsi skupaj smo. Zato naj enako velja za vse."

Kot rečeno, o tem smo podrobno pisali tudi v Reporterju. Danes pa lahko vendarle objavimo tudi, kaj so na zahteve sindikata, zaposlenih in medijev odgovorili na ministrstvu za zdravje. Sindikat je na svojem FB profilu, kjer so objavili napodila za delavce in MDPŠ, dopisal še, da naj zaposleni ta navodila pošljejo svojemu direktorju.

Glavni poudarki navodila so, da mora delodajalec upočasniti delovne procese, upoštevati varnostne razdalje, organizirati malice in prevoz na delo in iz dela na način, da se omeji druženje delavcev, urediti varen način evidence prihodov in odhodov na delo, ukiniti odmore za kajenje in drugih oblik druženja delavcev. Več pa v navodilu ministrstva spodaj:

Navodilo ministrstva za zdravje

faksimile