Revija Reporter
Slovenija

SDS: Za milijarde, ki so izginile v slovenskih bankah, ni odgovarjal nihče

Reporter

11. feb. 2015 15:07 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Za stotine milijonov in celo milijarde evrov posojil, ki so poniknila v nezavarovanih kreditih državnih bank, ni bil procesiran, kaj šele obsojen, še noben posameznik, opozarjajo v stranki SDS. Zato zahtevajo sklic nujne seje odbora za pravosodje in odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, na kateri bi obravnavali aktivnosti v zvezi preiskovanjem sumov kaznivih dejanj na bančnem področju.

Izjava za javnost SDS:

Poslanke in poslanci SDS zahtevajo sklic nujne seje odbora za pravosodje in odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, na kateri bi obravnavali aktivnosti v zvezi preiskovanjem sumov kaznivih dejanj na bančnem področju.                       

V poslanski skupini Slovenske demokratske stranke smo vseskozi opozarjali na sporna dogajanja in poslovanje v bančnem sistemu ter se trudili, da bi se ta dogajanja ugotovilo ter sankcioniralo nepravilnosti. Poslanke in poslanci SDS ugotavljajo, da za stotine milijonov in celo milijarde evrov posojil, ki so poniknila v nezavarovanih kreditih državnih bank, ni bil procesiran, kaj šele obsojen, še noben posameznik. Odgovorni, med njimi Banka Slovenije, obremenilno dokumentacijo nezakonito skrivajo celo pred parlamentarno preiskovalno komisijo.

Predlagatelji ob tem tudi ugotavljamo:
·        da je milijardna »bančna luknja« posledica načina privatizacije bivšega družbenega premoženja, ki so ga večinsko izvedle elite zbrane okoli levih političnih strank oziroma Foruma 21.
·        da so se po osamosvojitvi Republike Slovenije v bančnem sistemu tako na strani regulatorjev kot na strani poslovnih bank ohranile politično-prijateljske povezave, ki izvirajo še iz časa pred osamosvojitvijo Republike Slovenije in da tranzicija tudi v bančnem sistemu ni uspela.   
V Poslanski skupini Slovenske demokratske stranke smo mnenja, da so na področju preiskovanja sumov kaznivih dejanj na bančnem področju ovire, ki jih je potrebno nemudoma odpraviti. Na težave pri preiskovanju sumov omenjenih kaznivih dejanj smo že večkrat opozarjali.

Poslanke in poslanci SDS zato predlagajo, da Odbor za pravosodje in Odbor za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo po razpravi sprejme naslednje sklepe:

1.        Odbor za pravosodje in Odbor za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo sta se seznanila s problematiko preiskovanja sumov storitve kaznivih dejanj v zvezi s tako imenovanimi slabimi krediti in stanjem na področju vloženih ovadb in odškodninskih tožb na bančnem področju ter od Ministrstva za pravosodje in Ministrstva za notranje zadeve pričakujeta, da ju v 30 dneh seznanita z ažuriranim pregledom stanja o številu vloženih ovadb s strani Banke Slovenije in drugih bank ter o številu odškodninskih tožb.
2.        Odbor za pravosodje in Odbor za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo predlagata Ministrstvu za pravosodje in Ministrstvu za notranje zadeve naj sprejmeta potrebne ukrepe, s katerimi bodo odpravljene vse ovire, s katerimi se pri svojem delu na področju preiskovanja sumov storitve kaznivih dejanj na bančnem področju soočata Policija in tožilstvo.
3.        Odbor za pravosodje in Odbor za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo predlagata Vladi Republike Slovenije, da sprejme potrebne spremembe zakonov in drugih aktov (npr. Zakon o bančništvu, Zakon o dostopu do informacij javnega značaja…), s katerimi bi javno razkrili odgovornost tistih, ki so odgovorni za stanje v slovenskem bančnem sistemu.   
4.        Odbor za pravosodje in Odbor za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo predlagata Ministrstvu za pravosodje in Ministrstvu za notranje zadeve, da zagotovita, da bodo policija, tožilstvo in sodišča pregon ter sojenje bančnega kriminala obravnavali kot najvišjo prioriteto in v roku 30 dni poročata odboroma, kako poteka preiskovanje sumov storitve kaznivih dejanj na bančnem področju in o stanju na področju vloženih ovadb in odškodninskimi tožbami na bančnem področju.
5.        Odbor za pravosodje in Odbor za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo predlagata Vladi Republike Slovenije, da pozove Banko Slovenije in banke v državni lasti, da nemudoma omogočijo nemoten dostop Policiji in tožilstvu do vseh podatkov, ki so potrebni za učinkovito delo Policije in tožilstva na področju preiskovanja sumov kaznivih dejanj na bančnem področju.
6.        Odbor za pravosodje in Odbor za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo predlagata Vladi Republike Slovenije, da pozove Banko Slovenije in banke v državni lasti k večji samoiniciativi pri naznanitvi sumov storitve kaznivih dejanj na bančnem področju ter k vlaganju ovadb in odškodninskih tožb na bančnem področju, saj najbolj poznajo dejansko stanje ter razpolagajo s strokovnim znanjem in poznavanjem bančnih poslovnih procesov.