Poslanka SDS Jelka Godec je za to navedla več razlogov, k odločitvi o vložitvi interpelacije pa so jih zlasti vzpodbudile nekatere aktualne zadeve, tudi neurejeno stanje na ljubljanski pediatrični kliniki in pomanjkljivosti na področju zdravstvene zakonodaje.
Med glavnimi razlogi za ponovno interpelacijo zoper Kolar Celarčevo je Godčeva navedla še soodgovornost za neukrepanje na področju koruptivnih dejanj v zdravstvu, neučinkovito reševanje problematike čakalnih dob ter slabo poslovanje in vedno večjo zadolženost javnih zdravstvenih zavodov.
Kritični so po njenih besedah tudi do priprave predlogov zakonodaje na področju zdravstva. Izpostavila je, da te zakonodaje deloma ni. Tista, ki je predlagana, ni usklajena s koalicijo, nekatere rešitve pa so po mnenju zakonodajno-pravne službe v nasprotju s slovensko in evropsko zakonodajo.
Opozorila je, da nobeno od skupnih javnih naročil ni končano in da ni prihrankov. Kar pa zadeva poslovanje javnih zdravstvenih zavodov, morajo ti imeti stabilno zunanje okolje. "S tem, ko ministrica ne predlaga zakonodaje, ki bi uredila financiranje, sproža tudi to, da se javni zavodi zadolžujejo," je med drugim menila poslanka.
Tako je Godčeva ugotavljala, da koaliciji ni uspelo uresničiti naloge, ki si jo je zadala na začetku mandata, tj. izboljšanje slovenskega zdravstvenega sistema s ključnimi cilji krepitve javnega zdravstva in zagotavljanja čim boljših pravic državljanom ter jasnejše ločitve pravic med javno in zasebno zdravstveno dejavnostjo.
Interpelacija je po besedah Godčeve napisana že kar nekaj časa, predvsem ob dogajanju na pediatrični kliniki. Godčeva je ob tem izrazila prepričanje, da na pediatrični kliniki danes ne bi bilo, kot je, če bi ministrica reagirala že v letu 2015, ko je bilo objavljeno mednarodno poročilo komisije, ki je pregledala delovanje pediatrične klinike oziroma otroške srčne kirurgije.
Namera po vložitvi interpelacije pa je po njenih besedah nekako dozorela z zakonodajo, ki jo je ministrica pripravljala oziroma je sedaj v proceduri v državnem zboru. "Zadeve so prišle tako daleč, da ministrica kaže, da ne obvladuje zdravstvenega sistema oziroma situacije v zdravstvu," je še ugotavljala poslanka.
Interpelacijo sicer lahko vloži najmanj deset poslancev, da bi uspela, pa jo mora podpreti 46 poslancev.
Predsednik državnega zbora Milan Brglez bo po vložitvi interpelacije v skladu s poslovnikom DZ to moral takoj poslati ministrici in vsem poslancem. Hkrati mora določiti rok za odgovor ministrice, ki ne sme biti krajši od 15 dni in ne daljši od 30 dni.
Državni zbor po poslovniku razpravlja in odloča o interpelaciji najkasneje na prvi naslednji seji po prejemu odgovora interpeliranega ministra, če so poslanci dobili odgovor na interpelacijo najmanj 15 dni pred sejo, oziroma na prvi naslednji seji po preteku roka za odgovor na interpelacijo, če odgovor na interpelacijo v tem roku ni bil dan.
Kolar Celarčeva: Interpelacija priložnost da povem, kaj smo naredili na področju zdravstva
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je v izjavi novinarjem zatrdila, da se razprave o interpelaciji, ki jo bo zoper njo vložila SDS, veseli, saj bo priložnost izkoristila, da pove, kaj vse so z njeno ekipo in vlado naredili na področju zdravstva. Prepričana je, da se za interpelacijo skriva nasprotovanje predlaganim zdravstvenim zakonom.
Ob tem je ministrica v izjavi, ki jo je podala pred sejo odbora za zdravstvo v DZ, nanizala te dosežke in navedla, da je vsako leto "zagotovila precej več denarja iz proračuna", nadaljevali so investicije, ki prej stale po pet, šest let, pri čemer je izpostavila ljubljanski diagnostični center, v okviru katerega bodo septembra dali nove prostore internistični prvi pomoči. "Sanacijo vodovoda onkološkega inštituta smo končali pred časom in s prihranki, odprli smo deset urgentnih centrov, zagotovljen je bil dodaten denar za opremo bolnišnice Slovenj Gradec," je naštevala in dodala še, da začenjajo novogradnjo oz. nadomestno gradnjo prostorov oddelka za invalidno mladino in rehabilitacijo Stara Gora, obnavljajo tudi Center za zdravljenje bolezni otrok in mladine v Stični.
Prepričana je, da so zelo veliko naredili na skupnih javnih naročilih, "znižala sem cene zdravil za 6,5 odstotka", je dodala in izpostavila še po njeni oceni odlično delovanje eRecepta, saj je več kot 85 odstotkov vseh receptov eReceptov. Prav tako je spomnila na uvedbo eNapotnice in navedla, da je za skrajševanje čakalnih dob namenjenih dodatnih 41 milijonov evrov.
Ob tem je Kolar Celarčeva izpostavila še, da so pretekle vlade sprejemale ukrepe, ki so zdravstvu odnesle več 100 milijonov evrov. Ministrica se tako boji, da se za očitki SDS skriva čisto nekaj drugega, in sicer trije zakoni, ki so v parlamentarni razpravi - spremembe zakona o zdravniški službi, pacientovih pravicah in zdravstveni dejavnosti.
V sporočilu, ki so ga naknadno poslali z ministrstva, pa so dodatno navedli, da ministrica interpelacijo SDS uvršča med pritiske, ki jih doživlja vsak dan, in sicer "da bi rušili predloge, s katerimi zdravstvu prinašamo nov denar in urejamo zdravstveni sistem, da bo bolj transparenten".
SDS z interpelacijo nad Kolar Celarčevo
7. jul. 2017 9:59 Osveženo: 10:03 / 09. 8. 2017
V SDS so že vložili interpelacijo zoper ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke