SDS in NSi za nujno sejo DZ o izvajanju NMP
27. maj. 2015 13:57 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Poslanci SDS in NSi so vložili zahtevo za sklic izredne seje DZ o izvajanju službe nujne medicinske pomoči (NMP). Z izredno sejo želijo opozoriti, da je predlagana reorganizacija NMP popolnoma neustrezna, ter zagotoviti, da bo ministrica za zdravje vendarle prisluhnila pripombam. V NSi tudi ne izključujejo možnosti ustavne presoje pravilnika.
Predlagatelji seje menijo, da je izredna seja še edino zagotovilo, da bo ministrstvo za zdravje pri spremembah pravilnika NMP upoštevalo številne pripombe ter da bo ministrica Milojka Kolar Celarc končno prisluhnila strokovni in laični javnosti, je na današnji novinarski konferenci pojasnila poslanka SDS Jelka Godec.
Po besedah poslanca NSi Jerneja Vrtovca pa želijo s sklicem opozoriti, da je predlagan sistem reorganizacije NMP popolnoma neustrezen, ministrstvo pa se "dobesedno igra z zdravjem državljanov".
V obeh poslanskih skupinah so prepričani, da novi pravilnik centralizira NMP, saj se bo ta po besedah Godčeve izboljšala le v bolnišnicah, kjer bodo urgentni centri, poslabšala pa predvsem na podeželju.
Tudi Vrtovec je prepričan, da gre pri novem pravilniku za neenakopravnost prebivalcev Slovenije, saj bodo prebivalci mest v veliki prednosti v primerjavi s prebivalci podeželja, čeprav vsi plačujejo enak delež v zdravstveno blagajno.
Če pravilnik ne bo pripravljen v skladu z načeli enake dostopnosti do zdravstvenih storitev, bo treba razmisliti o nadaljnjih postopkih njegove presoje, pravi Vrtovec, ki v tem primeru ne izključuje možnosti ustavne presoje pravilnika.
Godčeva je še navedla, da je sedanji povprečni odzivni čas NMP 12 minut, po novem pa bo znašal 20 minut. Poleg tega ne definira, kako bo z NMP poskrbljeno za otroke, ne ureja helikopterske službe in delovanja dispečerskih centrov. Po besedah poslanke bi bilo treba pripraviti tudi dokument o enotni metodologiji urgentnih centrov.
Vrtovec pa je med drugim opozoril, da se bo zaradi mreže satelitskih centrov podaljšal čas intervencij, poleg tega pa nujna reševalna vozila ne bodo več vključevala zdravnika, ampak samo dva reševalca. To je po njegovih besedah nedopustno in nesprejemljivo.
Med sklepi, ki jih predlagajo v SDS in NSi, je predlog vladi oziroma ministrstvu, naj v pravilnik vključi pripombe strokovne javnosti in lokalnih skupnosti. Poleg tega naj bi DZ vladi in ministrstvu priporočil, da se v krajevnih središčih, kjer ni predviden urgentni center, v zdravstvenih domovih ohrani dosedanja dežurna služba. Vladi bi še priporočili, da reorganizacijo NMP izvede postopoma.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke