Revija Reporter
Slovenija

SDS in NSi za izredno sejo o socialnem položaju vojakov

STA

11. nov. 2016 6:00 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

Poslanci SDS in NSi zahtevajo sklic izredne seje DZ, na kateri bi obravnavali priporočila vladi zaradi socialnega položaja pripadnikov Slovenske vojske (SV).

DZ bi vladi priporočil, naj pripravi poročilo o socialnem položaju vojakov in predlaga konkretne rešitve za izboljšanje njihovega položaja še v letošnjem letu.

Po predlogu priporočila bi DZ vladi tudi priporočil, naj pripravi predlog zakona o odpravi škodljivih posledic nezakonito predčasno odpuščenih vojakov, kot tudi da spoštuje zakon o javnih uslužbencih in zaposlenim na obrambnem področju prizna pravico do kolektivnega dogovarjanja.

V dveh opozicijskih strankah namreč menijo, da je stanje v SV katastrofalno, pri tem pa odgovorni ne naredijo ničesar, da bi se izboljšalo. Spomnili so, da so že pred časom v DZ predlagali, da bi odbor za obrambo vlado pozval k zagotoviti dodatnih 46 milijonov evrov za SV, a so bili zavrnjeni.

Tako pa smo "priča finančni in kadrovski podhranjenosti vojske, vse pogostejša so opozorila, da je neustrezno oborožena, da nima zadosti ubojnih sredstev ter da njena sestava ni popolnjena", opozarjajo.

Več kot 1200 zaposlenih v SV je uvrščenih pod 20. plačni razred, povprečna neto plača vojaka začetnika je 700 evrov, po desetih letih dela pa ta znesek povzpne le na 840 evrov, kot argument, zakaj je treba sprejeti priporočilo, navajajo v dveh opozicijskih strank.

V SV po navedbah SDS in NSi prihaja tudi do številnih kršitev človekovih pravic vojakov. "Med drugim je konec septembra v javnosti odjeknila vest o tem, da naj bi pripadnikom in pripadnicam SV humanitarne pakete dostavljali celo iz tujine," so navedli v SDS in NSi in dodali, da to še ena "izmed nedopustnih in žalostnih zgodb, ki se ne bi smela zgoditi".

Na nekatere dodatne anomalije so po navedbah poslancev SDS in NSi opozorili tudi predstavniki vojaških sindikatov, ki so opozorili "na problematiko upokojevanj, na težavna pogajanja z vlado, na težave pri napredovanjih, na neurejeno stanje na področju plač znotraj obrambnega sistema ter posledično na številne socialne težave vojakov".