Revija Reporter
Slovenija

SDS grozi z ustavno obtožbo, če vlada ne bo sprejela zakona o fiskalnem pravilu

STA

13. nov. 2014 14:08 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Poslanska skupina SDS je danes v obravnavo v DZ vnovič vložila predlog izvedbenega zakona o fiskalnem pravilu, s katerim bi se določilo podrobnosti glede izvajanja fiskalnega pravila in načina uravnoteženja javnih financ. Zakon bo moral veljati za proračun za leto 2015, sicer v stranki napovedujejo ustavno obtožbo.

Potem ko je DZ maja 2013 vpisal fiskalno pravilo v ustavo, bi moral DZ do 30. novembra lani sprejeti tudi zakon o njegovem izvajanju. "Prejšnja vlada te določbe ni upoštevala in če tudi sedanja vlada ne bo dala v postopek oz. podprla predloga zakona SDS, potem bo SDS sprožila ustavno pritožbo proti predsedniku vlade in ministru za finance," je danes na novinarski konferenci povedal poslanec SDS Andrej Šircelj.

Kot je poudaril, je zakon potreben, da bodo javne finance vzorno delovale in bo zagotovljena makroekonomska stabilnost države. Spomnil je, da je posebna delovna skupina pripravila predlog zakona že v letih 2013 in 2014, a ga niti prejšnja niti sedanja vlada ne želi obravnavati.

Danes vloženi predlog zakona je po vsebini podoben predlogu iz letošnjega junija, ki so ga prav tako pripravili v SDS, a ga takratna koalicija iz po Širclju nerazumljivih razlogov ni podprla, zardi česar se je njegova zakonodajna pot končala.

Za ponovno vložitev predloga izvedbenega zakona o fiskalnem pravilu v obravnavo so se v SDS odločili tudi zato, ker se jim zdi predlog rebalansa za leto 2014, ki ga bo DZ obravnaval na novembrski seji, zgrešen in škodljiv. "Rebalans kaže na škodljivo politiko vlade Alenke Bratušek, ki jo bo očitno nadaljevala tudi vlada Mira Cerarja," je dejal Šircelj.

Rebalans uzakonja primanjkljaj nad maastrichtskimi kriteriji, kar kaže na neverodostojnost tako prejšnje kot zdajšnje vlade, je bil kritičen. Obema vladama med drugim očita, da ne znata polniti proračuna s trošarinsko politiko. Zaradi previsokih trošarin so cene bencina previsoke, zato je mogoče Slovenijo prepeljati brez polnjenja rezervoarja, je pojasnil.