Eden takšnih primerov je Uber, predlog zakona pa zastavili tako, da se bodo lahko platforme posluževali tudi taksisti, je dejal Mahnič.
Svet se razvija in v vseh državah, ki želijo stopiti v korak s časom, poteka razprava o delitveni ekonomiji, je ob predstavitvi sprememb zakona o prevozih v cestnem prometu dejal poslanec največje opozicijske stranke.
Kot je naštel, imamo danes največjega ponudnika stanovanj Airbnb, ki nima v lasti niti ene nepremične, imamo Facebook, ki velja za enega največjih oglaševalcev, pa nima v lasti ene medijske hiše, največji trgovec Alibaba nima niti ene trgovine in eden največjih prevoznikov na svetu, Uber, nima v lasti niti enega avtomobila.
Slednji je po Mahničevih besedah tipičen primer delitvene ekonomije, kjer bodo lahko uporabniki lastno prevozno sredstvo uporabljali kot produkt in ga v komercialne namene delili naprej.
"Če bo predlagan zakon sprejet, rešujemo enega od problemov in odpiramo vrata delitveni ekonomiji na področju prevozov. Namen SDS je spodbujati podjetnike in mlade, da se odločijo za podjetništvo, prav tako želimo spodbujati start up podjetja," je poudaril.
V zakon so po Mahničevih besedah vgradili varovalke, in sicer v primeru Uberja prevozov ne bodo smeli opravljati mladi vozniki, prevozniki ne bodo smeli imeti kazenskih točk, morali pa bodo imeti nezgodno zavarovane potnike.
V primeru Uberja bo moral imeti tisti, ki bo želel opravljati prevoze, tudi status samostojnega podjetnika. Izdajali bodo elektronske račune, plačevali pa bodo vse davke in prispevke, ki jih samostojni podjetniki plačujejo že danes, je še dejal Mahnič.
"Upamo, da bomo s tem zakonom odprli vprašanje delitvene ekonomije tudi na drugih področjih, predvsem pa, da se bomo končno spravili od besed k dajanjem. Vemo, da je vlada že lani govorila o možnosti prihoda Uberja in drugih platform v Slovenijo, vendar pa se po letu in pol ni nič spremenilo," je bil kritičen poslanec SDS.
Poudaril je še, da so v stranki zakon pripravili na tak način, da se bodo lahko Uberjeve platforme posluževali taksisti in taksi službe. Ti bodo lahko prevoze preko platforme opravljali istočasno ali pa tedaj, ko ne bodo opravljali drugih prevozov, je pojasnil.
SDS bi v Sloveniji odprla vrata Uberju in sorodnim platformam
20. nov. 2017 16:51 Osveženo: 16:52 / 20. 11. 2017
SDS je v parlamentarno proceduro vložila predlog sprememb zakona o prevozih v cestnem prometu, s čimer želijo po besedah poslanca Žana Mahniča odpreti vrata delitveni ekonomiji na področju prevozov.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke