Revija Reporter
Slovenija

Mestni svetnik s peticijo na Jankovićev apetit

Ana Jud
10 4.055

27. dec. 2024 6:00 Osveženo: 7:32 / 27. 12. 2024

Deli na:

Janez Stariha

Sašo Radej

Janez Stariha (na sliki) in Tomo B. Ravbar sta sprožila peticijo, s katero želita ohraniti bivalno kakovost v Savskem naselju.

Pred kratkim smo v Reporterju pisali o tekočih stopnicah v Plavi laguni v Ljubljani, ki so že tako dolgo nedelujoče, da bi si zaslužile status nacionalnega spomenika, stopnice pri cvetličani Iris pa so nekaj tednov po naši objavi delovale v redu, zdaj pa se spet lahko vozimo le dol, gor pešačimo. Za gibalno omejene je to resen problem, ampak župana Zorana Jankovića naša tarnanja ne ganejo, raje prisluhne žvenketu cvenka, še zlasti onega od gradbenih poslov. Ko je občina pred leti dopustila dobesedno opustošenje Plave lagune, ki se počasi končno pobira, je župan dobil apetit po Savskem naselju.

»S kolegom Janezom Stariho sva pred kakšnim mesecem dni sprožila spletno peticijo za ohranitev Petrolovega bencinskega servisa in okrepčevalnice v Savskem naselju. Na tem območju bo namreč potekala obnova Savske in Šmartinske ceste v sklopu gradnje novega Potniškega centra,« nam je rekel Tomo B. Ravbar eden od zaskrbljenih meščanov, stanujočih za Bežigradom. Z bivšim mestnim svetnikom in okoljskim aktivistom Stariho sta se za peticijo odločila iz dveh temeljnih razlogov: Prvi se nanaša na dejstvo, da je v Savskem naselju v zadnjih nekaj letih izginilo več javnih storitev. Izgubili so banko, pošto, kemično čistilnico, pekarno. Podobno kot v Plavi laguni, kjer so ravno tako zradirali nekaj obče nujnih storitev. No, zaradi rekonstrukcije Savskemu naselju sedaj grozi, da izgubijo še to malo, kar jim je ostalo.

Stariha je pojasnil: »Vemo, da ni vse v rokah občine, in da ta, recimo, na primeru pošte in banke nima pristojnosti, vseeno pa lahko s formalnim in neformalnim pristopom vsaj vpliva na to, da se omenjene storitve zadržijo. Mnenja smo, da se občina v veliki meri ne zaveda problema. Mislimo tudi, da občina, pa tudi država, zanemarja sociološke vidike teh izgub, kot je recimo druženje stanovalcev. Tudi položaj upokojencev v smislu kakovosti njihovega bivanja v tukajšnjem okolju upada.«

Kot drugi problem Ravbar in Stariha navajata pasivnost občine pri predhodnem obveščanju ljudi. Ta prebivalcem določenega območja infrastrukturne novosti sporoči šele, ko so že praktično izvršene. Kot da mesto pripada županu in ne vsem nam, ki v najlepšem mestu na svetu prebivamo. Ravno zato sta Stariha in Ravbar sprožila peticijo s katero želita ohraniti bivalno kakovost v Savskem naselju. Peticijo je do danes podpisalo že več sto Ljubljančanov; podpis pa lahko prispevate tudi vi, tu je link: TINYURL.COM/SAVSKO

Ubranimo Savsko naselje

Peticija

V skladu z novinarsko etiko bi morali poklicati še župana in ga povprašati po njegovem stališču, toda avtorica tega zapisa šefu osrednjeslovenske province že tako silno para živce, da je ta, nazadnje, ob povsem naključnem srečanju v restavraciji Cubo, stisnil glavo med ramena, nato pa mimo stekel kakor prestrašeni zajec. In občinska PR služba nas je glede članka o Plavi laguni kontaktirala šele teden ali dva po objavi, čeprav smo ji vprašanja poslali še preden smo tekst začeli pisati. Očitno na občini ne berejo časopisov, če pa jih, jim za pritoževanja amorfne gmote itak ni mar. Če vas bo v članku vseeno kaj zmotilo, pišite v rubriko Pisma bralcev.