Mnenja so tokrat soočili prvaki strank, ki jim anketa, ki jo je za POP TV opravila Mediana, kaže na vstop v parlament. To so bili Janez Janša (SDS), Marjan Šarec (LMŠ), Luka Mesec (Levica), Dejan Židan (SD), Miro Cerar (SMC), Karl Erjavec (DeSUS) in Alenka Bratušek (Stranka Alenke Bratušek).
Vroče je bilo ob razpravi o begunski krizi, ki jo sicer v družbi večkrat spremlja tudi sovražni govor.
Janša je dejal, da se strinja z oceno da ni razloga za paniko, "je pa razlog za resno obravnavo in objektivno poročanje o tem". Na to se je odzval Mesec, ki je dejal, da je nekoliko smešno, da govori o objektivnem poročanju človek, ki stoji za mediji, ki poročajo o tem hujskaško. Mesec je še dejal, da gre za begunce in ne za migrante. Tonin pa je navedel podatke policije o spremenjeni strukturi prišlekov, saj da je največ Alžircev in Maročanov, torej gre za migrante, je dejal. Erjavec je k tej debati dodal, da so tako begunci kot migranti ogroženi bodisi zaradi mednarodnih kriz bodisi zaradi podnebnih sprememb, slabih življenjskih pogojev ...
Tonin je še menil, da mora Slovenija južneje poslati jasno sporočilo, da je slovensko-hrvaška meja zaprta. Janša pa je zagotovil, da če bo on v vladi, da bo meja nepredušno zaprta za vse ilegalne migrante.
Tudi Šarec je prepričan, da je treba preprečiti ilegalne migracije in pritisniti na EU, da bi poenotila strategijo reševanja krize. Da je to globalen problem in da bi morala EU, ki jo vodi desna EPP, narediti več za rešitev te krize, sta menila tudi Erjavec in Židan, ki sta se strinjala še, da se ta kriza politično zlorablja za sejanje strahu med ljudi ter diskriminacijo.
Bratuškova pa je dodala, da morajo rešitve, dogovorjene na ravni EU, spoštovati vse države članice, tudi denimo Madžarska. Pohvalila je spopadanje aktualne vlade z migrantsko krizo v Sloveniji, na kar je opozoril tudi dosedanji premier Cerar, ki je "z vso odgovornostjo" zagotovil, da je Slovenija varna.
Ob razpravi o sovražnem govoru je bil Janša znova soočen z nekaterimi sovražnimi tviti ene od kandidatk na njegovi listi, pa tudi s svojimi besedami, ko je novinarki RTVS označil za prostitutki. Janša je tvite ocenil za neprimerno izražanje in dejal, da ne bodo pristali na dvojna merila na omejevanje svobode govora. Na vprašanje, ali se bo taka retorika nadaljevala, če bo v vladi, ni jasno odgovoril.
Cerar je ocenil, da gre za sovražni govor v pravem pomenu besede. Ob tem pa spomnil na slab odziv na njegovo pobudo k zavezi, da bi se stranke med volitvami izognile sovražnemu govoru.
Mesec mu je sicer vrnil, da je ravno politična sredina v tem mandatu pustila, da se sovražna retorika razlije po družbi. Tudi Bratuškova je dejala, da Slovenija očitno postaja družba, kjer je dovoljeno vse in spomnila, da je bila tudi sama kot ženska deležna diskreditacij. "Ko sem leta 2013 z oblasti vrgla vlado Janeza Janše, so se takoj vtaknili v dolžino mojega krila in se nikoli opravičili," je dejala.
Židan pa je spomnil na medije, ki so blizu SDS in dejal, da je gre za čisto politično delovanje, financirano iz sosednje države, kar je velika težava.
Tonin je dejal, da je treba imeti enake vatle za vse. Mesec pa, da "če nekdo s pozicije moči napada pravice žensk, manjšin ... je to sovražni govor, če se nekdo temu zoperstavlja, pa to obramba civilizacijskih vrednot".
Šarec je opozoril na odgovornost predsednikov strank, da ustavijo svoje kandidate in člane, če se obnašajo neprimerno.
Čeprav ankete napovedujejo relativno zmago SDS, pa so tudi predsedniki drugih strank optimistični. Šarec je prepričan, da bo on sestavljal vlado, tudi Židan je dejal, da jim nekatere ankete še kažejo dobro.
Prav tako Cerar meni, da je še vedno možen tak volilni izid, da bi tudi SMC lahko sestavljala vlado. Tonin je ocenil, da ima NSi še ogromno zaloge med neopredeljenimi volivci.
Mesec in Bratuškova računata na levosredinsko vlado, nanjo upa tudi Erjavec, ki je prepričan, da bo DeSUS "presenečenje teh volitev" in se pohvalil s podporo košarkarja Gorana Dragića.
Danes je sicer v bistveno razširjeni sestavi potekalo tudi zadnje radijsko soočenje na Radiu Slovenija, ki pa ga je Janša med razpravo o možnih koalicijah zapustil z besedami: "želim vam uspešno sestavljanje vlade".
Janša se je sicer na soočenju na POP TV čudil temu, da so mediji v tej kampanji nenehno spraševali po sodelovanju z njim in SDS. V obeh oddajah so se namreč znova dotaknili tudi predvolilnih pogovorov med Janšo in Šarcem, ki sta jih te dni oba priznala. Janša je ob tem na POP TV dejal, da ne ve, zakaj so pogovori med vodji strank dojeti kot problematični, nenazadnje se je, kot je dejal, pred časom pogovarjal tudi z Židanom, ki da mu je rekel, da so se v SD bolj pripravljeni pogovarjati zdaj, ko so se znebili vpliva stricev. Besede so sprožile neodobravanje dela publike v studiu. Janša je sicer zatrdil, da se niso pogovarjali o koalicijah.
Na vprašanje, česa drug pri drugem ne marata, nista odgovorila, Janša pri Šarcu najbolj ceni izkušnje, ki jih ima kot župan, Šarec pa pri Janši vztrajnost.
Šarec je prepričan, da bo on sestavljal vlado, Janša se čudi, zakaj stranke sprašujejo o sodelovanju z njim
1. jun. 2018 22:58 Osveženo: 23:08 / 01. 6. 2018
Na zadnjem predvolilnem televizijskem soočenju, ki se je na POP TV končal le dve uri pred nastopom volilnega molka, so prvaki strank med drugim spregovorili o možni povolilni koaliciji, pa tudi o reševanju begunske krize. Na volitve gredo vsi optimistični in verjamejo v ugoden razplet.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke