Revija Reporter
Slovenija

Šaleški lobi prevzema vojaško tajno službo?

Igor Kršinar

5. jul. 2015 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Obrambna ministrica Andreja Katič naj bi na čelo vojaške tajne službe predlagala Rotnikovega namestnika Gašperja Škarjo, vendar jo je premier Miro Cerar zavrnil.

Od prisege nove obrambne ministrice Andreje Katič je minilo šest tednov, Obveščevalno varnostno službo (OVS) pa še vedno vodi Gorazd Rednak, čigar odstop je ministrica sprejela kmalu po prevzemu funkcije. Kot je znano, je Rednak po ukazu takratnega ministra Janka Vebra s svojo službo protizakonito spremljal privatizacijo Telekoma, poročilo o tem pa zamolčal nadzorstveni parlamentarni komisiji. Rednak, doma iz Velenja, tako kot sedanja ministrica, naj bi že imel dogovorjeno novo službo, po poročanju portala Požareport naj bi postal inšpektor za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami v Celju.

Ministrica Katičeva pa naj bi vseskozi intenzivno iskala novega načelnika OVS, pri čemer naj bi najbolj poslušala nasvete svojega političnega mentorja, velenjskega župana Bojana Kontiča, ki naj bi imel tudi odločilno vlogo pri imenovanju odhajajočega Rednaka. Po naših virih naj bi 12. junija (ali morda kakšen dan prej) na seji vlade na vrat na nos predlagala kandidata iz Šaleške doline, ki sploh ni zaposlen v Slovenski vojski in nima nikakršnih izkušenj na področjih obrambe in varnostnih služb. Toda njen predlog naj bi premier Miro Cerar gladko zavrnil, saj so ga opozorili, da mora biti kandidat za načelnika vojaške tajne službe ustrezno varnostno preskušen, kar običajno traja kakšen mesec dni.

Kdo naj bi bil ta kandidat, menda ne vedo niti ministričini najožji sodelavci, niti generalni sekretar, niti državni sekretar na ministrstvu. Po naših podatkih pa naj bi šlo za Gašperja Škarjo, drugega človeka Komunalnega podjetja Velenje (KPV), ki je to medobčinsko podjetje vodil, ko je bil njegov direktor Uroš Rotnik (nekdanji direktor TEŠ) v priporu. Katičeva ga mora zelo dobro poznati, saj je bila takrat sama predsednica skupščine KPV, predsednik sveta ustanoviteljev pa je še vedno župan Kontič. Seveda gre za popolnoma neuradne podatke, kajti na ministrstvu »medijskih špekulacij« ne komentirajo. Vsekakor niso zanikali ne informacije o zavrnjenemu kandidatu ne imena samega kandidata: »O kandidatu bo na predlog ministrice za obrambo odločila vlada, takrat bo o tem obveščena tudi javnost.«

Gašper Škarja pa ni edini kandidat, saj se je na mestu možnega načelnika OVS v zadnjem času omenjalo več imen. Po naših informacijah naj bi bil v igri tudi brigadir Ernest Anželj z vzdevkom Armbrust, vendar je med odločanjem ministrica izvedela, da naj bi kot poveljnik vojaške policije (od 2006 do 2008 je vodil 17. bataljon vojaške policije) podpisal ukaz, da vojaški policisti lahko delujejo v civilu in prikrito nosijo orožje, to pa naj bi bilo protizakonito. V zvezi z vodenjem OVS je Požareport kot kandidate omenjal Mirka Pečariča, Mateja Hedla in Boštjana Hožiča. Prvi vodi svet za notranje zadeve pri SD, drugi že dela v OVS in naj bi po nalogu odhajajočega Rednaka nezakonito spremljal Telekom, tretji je bil generalni sekretar ministrstva za obrambo pri Ljubici Jelušič, zdaj pa dela v uradu predsednika republike Boruta Pahorja.