Revija Reporter
Slovenija

SAB na sobotnem kongresu v potrjevanje programa Prihodnost Slovenije

STA

8. okt. 2021 17:02 Osveženo: 19:42 / 08. 10. 2021

Deli na:

Alenka Bratušek in Maša Kociper na kongresu SAB.

Bobo

Na sobotnem programskem kongresu bodo delegati SAB potrjevali program stranke, ki so ga poimenovali Prihodnost Slovenije. Po besedah predsednice stranke Alenke Bratušek program stranko jasno opredeljuje kot socialno-liberalno stranko slovenske prihodnosti ter vključuje dolgoročne cilje za Slovenijo na 15 temeljnih področjih.

Kongresa stranke, ki bo potekal v Ljubljani, se bo po pričakovanjih udeležilo do 300 delegatov. Potrjevali bodo program stranke, ki naslavlja različna področja in skupine prebivalstva.

Ob dejstvu, da je v stranko v zadnjih mesecih vstopilo več nekdanjih članov upokojenske stranke DeSUS Bratuškova poudarja, da je SAB stranka, ki naslavlja vsa področja, a da so upokojenci del populacije, za katere v preteklosti ni bilo "najbolje poskrbljeno". "Človek, ki je oddelal 40 let, mora s svojo pokojnino dostojno preživeti starost", je izpostavila Bratuškova.

Program stranke bo tako med drugim naslavljal upokojence, a bo hkrati ponujal tudi rešitve za mlade. V ospredju programa bo še zagotavljanje dostopa do kvalitetnega javnega zdravstva in modernega javnega šolstva, pozornost pa bodo namenili tudi trajnostnemu razvoju in inovativnemu gospodarstvu.

Program se vsebinsko nanaša še na področja uspešne in prodorne zunanje politike, stabilnega obrambnega sistema ter učinkovite javne uprave in lokalne samouprave.

Prisotne na kongresu bodo med drugim nagovorili predsednica stranke Bratuškova, generalni sekretar Jernej Pavlič in profesor z ljubljanske filozofske fakultete Božidar Jezernik, ki je tudi soustvarjal temeljni program stranke. Po pričakovanjih bodo zbrane pozdravili tudi gostje iz tujine.

Bratuškova: Stranka SAB je na volitve programsko, kadrovsko in finančno pripravljena

V SAB pred kongresom poudarjajo, da bo ta uvod v aktivne priprave na prihajajoče državnozborske volitve. Po kongresu bodo tako po besedah Bratuškove aktivno nadaljevali s postopki evidentiranja kandidatov za volitve, s katerimi so sicer že začeli po odstopu Marjana Šarca s funkcije predsednika vlade.

Bratuškova je prav tako prepričana, da bodo na naslednjih državnozborskih volitvah dosegli odličen rezultat, saj je stranka SAB v odlični formi. Kot je še poudarila, se je stranka v zadnjih dveh mesecih številčno okrepila. "Vesela sem, da so vsi tisti, ki so bili v eni drugi stranki nezadovoljni, spoznali našo stranko kot stranko, kjer lahko nadaljujejo svojo politično pot, ker verjamejo, da bomo skupaj lahko še veliko dobrega naredili za ljudi v naši državi," je dejala.

Po njeni oceni trenutno živimo v težkih časih, edino, kar še lahko naredi trenutna vlada, da pomiri ljudi, pa je odhod na predčasne volitve, meni. Nanje je stranka SAB programsko, kadrovsko in finančno pripravljena, poudarja Bratuškova. V zadnjih javnomnenjskih anketah je podpora stranki sicer nekoliko narasla, podpira jo od slabih štirih do dobrih pet odstotkov anketiranih.

Prav tako je Bratuškova prepričana, da bodo stranke LMŠ, SD, Levica in SAB, ki so sicer že sklenile sporazum o povolilnem sodelovanju, na volitvah dobile trdno večino, da sestavijo močno in uspešno levosredinsko vlado. "Razlike med nami seveda so, a niso usodne za prihodnost Slovenije. Vsekakor bomo znali poiskati skupni imenovalec in po volitvah Slovenijo postavili nazaj na pravo pot," je dejala Bratuškova.

Na zadnjih dveh volitvah le nekaj nad parlamentarnim pragom

Stranka je pod imenom Zavezništvo Alenke Bratušek nastala 31. maja 2014 po odcepitvi Bratuškove in njenih podpornikov iz Pozitivne Slovenije.

Na volitvah leta 2014 se je v DZ prebila s štirimi poslanci. Kljub temu, da so ji javnomnenjske ankete ves mandat kazale zelo slabo, se je stranka, ki je vmes dvakrat zamenjala ime, pobrala z dna in se na parlamentarnih volitvah leta 2018 v DZ uvrstila s petimi poslanci.

Vodstvo stranke je svetu stranke po parlamentarnih volitvah 2018 predlagalo vstop v koalicijo s še štirimi koalicijskimi partnericami - LMŠ, SD, SMC in DESUS ter z zunanjo podporo opozicijske stranke Levica. Ob oblikovanju vlade Marjana Šarca pa je stranka dobila tri ministrska mesta, pod kvoto stranke je tako padlo ministrstvo za infrastrukturo, služba vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko ter urad vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu. Od Šarčevega odstopa pa stranka deluje v opoziciji ob pogostem sodelovanju z opozicijskimi poslanskimi skupinami LMŠ, SD, Levica in tudi poslansko skupino nepovezanih poslancev.