Revija Reporter
Slovenija

Rupla bi Erjavec spravil v upokojensko »stranko«

Ivan Puc

30. jun. 2013 5:01 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Nekdanjega in osamosvojitvenega ministra Dimitrija Rupla bi njegov kolega Karl Erjavec raje kot v službi ambasadorja v Trstu videl med svojimi upokojenci. Ker mu to omogoča Zujf, čeprav se delovno razmerje lahko nadaljuje, če se tako dogovorita delodajalec in javni uslužbenec za zagotovitev nemotenega dela. Njegov nekdanji tiskovni predstavnik Bojan Brezigar je ob tem tvitnil: »Kdor je osamosvajal Slovenijo, mora v pokoj, kdor se je udinjal Beogradu, pa lahko ostane naprej.«

Rupla je po koncu prve Janše vlade lustriral nekdanji predsednik države Danilo Türk in mu onemogočil zasesti veleposlaniško mesto na Dunaju, čeprav je Avstrija njegovo imenovanje že potrdila. Rupla je leta 2003 v precep vzel vladni urad za korupcijo pod vodstvom Boštjana Penka. Razlog? Pismo o nameri, s katerim je zunanje ministrstvo izrazilo zanimanje za ponudbo o izobraževanju diplomatov. To pa ni bila Fakulteta za družbene vede, temveč zasebni visokošolski zavod, ki ga je vodil dr. Miha Pogačnik.

Začela se je t. i. diplomatska afera, tožilstvo je spisalo ovadbo, ki je Ruplu očitalo neposredni naklep oziroma namen, da drugemu pridobi protipravno premoženjsko korist. Zunajobravnavni senat jo je zavrgel, kar je potrdilo tudi višje sodišče. »Kasneje je Rop generalno državno tožilko Cerarjevo nagradil z ministrskim položajem. Ko sem ga spraševal, zakaj je bilo to potrebno, in ko sem ga vprašal, ali mu je tako ukazal Kučan, mi je rekel, da je za Cerarjevo najbolj navijal Golobič,« je Rupel zapisal v knjigi Prevzem zgodbe o uspehu.

VEČ V TISKANI IZDAJI IN V TRAFIKI ZA TABLIČNE RAČUNALNIKE.