kitara Svet24.si

Umrl utemeljitelj slovenske kitaristike Tomaž ...

Kourtney Kardashian Svet24.si

Kourtney Kardashian ponosna na telo, ki ji je dalo...

gašper bedenčič Necenzurirano

Tonin in Žakelj na policijo prinesla tudi ...

milan kucan sr Reporter.si

Razvnete strasti v SD: Milana Kučana razkuril ...

popovic Ekipa24.si

Velika drama kapetana Celja: Po tekmi z Domžalami...

Simon Vadnjal Revija Stop

Znani obrazi so zelo okoljsko ozaveščeni

luka doncic Ekipa24.si

Luka Dončić je postal del izbrancev in podpisal ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Rupel: Nehajmo se sprenevedati

Deli na:

Nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel je odgovoril na očitke poslanca Zaresa Franca Jurija, češ da zavaja glede arbitražnega sporazuma s Hrvaško. Med drugim je v današnjem sporočilu za javnost pojasnil razliko med sporazumom Drnovšek-Račan in arbitražnim sporazumom.

Nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel je odgovoril na očitke poslanca Zaresa Franca Jurija, češ da zavaja glede arbitražnega sporazuma s Hrvaško. Med drugim je v današnjem sporočilu za javnost pojasnil razliko med sporazumom Drnovšek-Račan in arbitražnim sporazumom.

"Razlika med sporazumom Drnovšek-Račan in arbitražnim sporazumom je v tem, da prvi vsebuje zemljevid, iz katerega je razvidno, da se fizično stikata slovensko in mednarodno morje, medtem ko drugi arbitrom naroča, naj pač nekaj najdejo," pojasnjuje Rupel. "Zakaj v arbitražnem sporazumu ne piše, naj bo rešitev takšna kot v sporazumu Drnovšek-Račan," se še sprašuje.

Jurija je namreč med drugim zmotilo, da je Rupel v petkovem soočenju z zunanjim ministrom Samuelom Žbogarjem na TV Slovenija oporekal v arbitražnem sporazumu zapisani določitvi stika (junction) Slovenije z odprtim morjem, na koncu pa dejal, da bi bila najboljša rešitev sporazum Drnovšek-Račan. Po mnenju Jurija se je Rupel zapletel v protislovja, saj je tudi v sporazumu Drnovšek-Račan omenjen "stik" (junction), ki je omogočen z "dimnikom" mednarodnih voda med odprtim morjem in slovenskimi vodami.

Rupel je v današnjem odgovoru zapisal, da Juri pravilno ugotavlja, da sam ne nasprotuje sporazumu Drnovšek-Račan iz leta 2001. "Tega tudi ne bi mogel storiti, ker sem pri tem sporazumu sam sodeloval," je dodal. Rupel se strinja tudi z Jurijevo ugotovitvijo, da nasprotuje arbitražnemu sporazumu in njegovi dikciji v zvezi z besedo "junction".

Jurija so zmotile še Ruplove trditve, da bi morala biti slovenska morska meja na južni razmejitvi sicer neuresničenega maloobmejnega sporazuma SOPS, torej nekje na višini Poreča oz. Vrsarja. Rupel v današnjem sporočilu poudarja, da je glede meje SOPS vse jasno. Ob tem pojasnjuje, da je bil SOPS sprejet v Sloveniji in na Hrvaškem, a ga Hrvaška ignorira in dodaja, da južna meja SOPS dejansko sega skoraj do Vrsarja.

"Če pa Juri misli na Zakon o razglasitvi zaščitne ekološke cone in epikontinentalnem pasu iz leta 2005, moram povedati, da ga je sprejel državni zbor in da tudi velja," je poudaril Rupel. Pojasnil je, da v tem zakonu piše, da "začasna zunanja meja zaščitne ekološke cone na južni strani poteka po vzporedniku 45 stopinj in 10 minut severne zemljepisne širine".

"Sicer mislim, da bi se lahko nehali sprenevedati. Pravniki iščejo formule, kako bi prelisičili nasprotno stran," meni Rupel. Kot dodaja, gre v resnici za to, da Slovenija ima in potrebuje teritorialni izhod na odprto morje, Hrvaška pa skuša Sloveniji to preprečiti.