nevihta, strele Svet24.si

Maj prinaša plohe in nevihte. V teh krajih bo ...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

kres, ogenj, prvi-maj, kresovanje Necenzurirano

Živel 1. maj ali kako normalizirati nenormalno

festival svobode gibanje svoboda zbiljsko golob pl Reporter.si

Golobovo napihovanje z dvema mandatoma, v katerih ...

gabriela doncic 24 Ekipa24.si

Uau! Luka Dončić pokazal izjemno darilo, ki ga ...

Tina Gaber in Robert Golob, Drama Njena.si

Takšen dopust sta si privoščila Tina Gaber in ...

oblak danilovic Ekipa24.si

Takšnega Oblaka ne poznamo! Njegova izbranka je ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Romski črnograditelj oproščen, ker je barako zgradil še v času, ko temu ni nihče nasprotoval

Deli na:
Romski črnograditelj oproščen, ker je barako zgradil še v času, ko temu ni nihče nasprotoval

Podobne težave s prijavami na eni hišni številki imajo tudi drugod po Dolenjski, npr. v Dobruški vasi, od koder zgornja je fotografija. - Foto: L. M.

Višje sodišče v Ljubljani je oprostilo Roma iz romskega naselja v Dobruški vasi, ki je družinsko barako zgradil na kmetijskem zemljišču v lasti Kmetijske zadruge Krka. Razsodilo je, da je kaznivo dejanje zastaralo. Kot poroča Dnevnik, je sicer Rom barako zgradil v okoliščinah, ki so jih povzročile občinske oblasti in zgodovinski razvoj dogodkov.

Rom je bil na prvostopenjskem sodišču najprej kazensko obsojen zaradi "protipravnega zavzetja tujega zemljišča", višje sodišče pa je obsodbo razveljavilo, saj da je barako zgradil že pred mnogimi leti, ko temu ni še nihče oporekal. Poleg tega je novomeška občina po poročanju časopisa nastanek romskega naselja v Dobruški vasi celo sama spodbudila.

Naselje je bilo sicer postavljeno že v času Jugoslavije, kmetijska zadruga pa je zemljišče dobila v last po denacionalizacijskem postopku. Ker je bil kazenski pregon zoper Roma sprožen pred kratkim, je višje sodišče razsodilo, da je domnevno kaznivo dejanje že zastaralo.

"Če poenostavimo, sodba torej pomeni, da Romov ne moremo preganjati, če so jih oblasti pred desetletji naselile na določena zemljišča in so dolga leta njihovo naselitev tolerirale. Nerazrešen položaj nelegalnih romskih naselij bo tako treba urejati celostno, sistemsko in odgovorno, ne pa prisilno, skozi kazenske postopke," je za Dnevnik pojasnil Blaž Kovač iz Amnesty International Slovenija.

Po besedah tožilca Bojana Avbara pa primer kaže na to, da kazensko pravo ni primeren način za urejanje položaja Romov. "Žal mi je, da smo se morali zadeve lotevati na kazenskopravni ravni, medtem ko v drugih segmentih družbe nihče ni naredil nič za ureditev razmer," je dodal.