Revija Reporter
Slovenija

Romarji in lobisti k Frančišku po nadškofa

Ivan Puc

8. jan. 2014 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Laične skupine in jezuiti so papežu Frančišku predstavljali svoje videnje, kakšne nadškofe potrebujemo v Sloveniji.

V članku Rimska »globoka grla«, objavljenem sredi decembra, smo opozorili na pričakovanje Slovenske škofovske konference, da Sveti sedež brez pritiskov in hrupa izbere najboljša nadškofa, ki bosta kos funkciji in dovolj pogumna, da jo sprejmeta. Omenili smo, da so se posamezniki iz laiških skupin (spletna portala iskreni.net in casnik.si) v povezavi z jezuiti lotili lobiranja v Vatikanu in po zvezah v vatikanskem tajništvu odgovornim predstavili svoje videnje, kakšne nadškofe potrebujemo. Intenzivnost lobiranja pred imenovanjem nadškofov je postala moteča celo za apostolskega administratorja ljubljanske nadškofije, novomeškega škofa Andreja Glavana. V predbožičnem pogovoru za Delo je dejal, da bi bil »razlog za zakasnitev imenovanja novih nadškofov lahko le vpletanje in lobiranje različnih skupin in posameznikov«.

Na novega leta dan je na portalu iskreni.net Štefana Kržišnik objavil zapis Zakaj je bilo treba poromati v Rimu, v katerem je potrdil naše informacije o lobiranju v Vatikanu. 9. decembra se je jezuit p. Jože Roblek (Kržišnik ne omenja, kdo vse je bil še med romarji) najprej srečal s kardinalom Marcom Ouelletom, ki vodi kongregacijo za škofe. »V več kot enournem pogovoru mu je imel priložnost predstaviti svoj (in obenem ne samo svoj) pogled na stanje v slovenski Cerkvi ter videnje duhovnih silnic, ki so jo oblikovale v zadnjih dveh desetletjih,« je diplomatsko zapisal Kržišnik. Omenja, da je imel p. Roblek naslednjega dne priložnost somaševati s papežem Frančiškom pri njegovi jutranji maši v kapeli Doma svete Marte. Ob tej priliki mu je predal dve osebni pismi, »zadnji iz svežnja pisem nekaterih duhovnikov, redovnic in laikov, ki jih je že poprej predal v njegov osebni urad«. Kržišnik prizna, da sta bila obiska pri kardinalu in papežu »sad večmesečnih prizadevanj, številnih stikov oziroma komunikacij s predstavništvom Svetega sedeža v Sloveniji in nuncijem osebno ter še kar precej drugih trkanj na vrata«.

Bosta kardinal Ouellet in papež prisluhnila skupini slovenskih romarjev? Bosta sprejela in prebrala tudi morebitna pisma drugih, ki se s to skupino, ki zavrača naziv »laiški lobi«, morda ne strinjajo? Kržišnik polemično do stališč uradne Cerkve, ki želi, da bi Sveti sedež v miru poiskal ljubljanskega in mariborskega nadškofa, upa, »da se bo še več vernikov, predvsem laikov, odločilo, da odgovornim razodene svoje potrebe, želje, mnenje o stanju v Cerkvi; v času izbire nadškofa predvsem neposredno nunciju. Morda bo prav zaradi zadnjih dogodkov večja odprtost za glas Cerkve ´od spodaj´.« Morda smo za to odprtost nehote poskrbeli pri Reporterju in obenem za veljavnost svetopisemske misli, da ne bo ostalo nič skrito.

Na fotografiji je pater Jože Roblek pri papežu Frančišku 10. decembra. »Božji duh me je notranje nagovarjal, da moram nekaj več narediti za slovensko Cerkev, … da moram iti v Rim, h Kristusovemu namestniku na zemlji in mu poročati, kako je dejansko z nami … Najprej sem šel k nunciju, potem pa naprej,« je o romanju v Rim povedal p. Roblek v pogovoru s p. Petrom Lahom.