Revija Reporter
Slovenija

Romana Tomc: Odziv EU na priseljensko krizo v Sredozemlju ni bil ne zadosten, ne učinkovit

Reporter

29. apr. 2015 17:13 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Poslanci Evropskega parlamenta so na plenarnem zasedanju v Strasbourgu razpravljali o nedavnih tragičnih dogodkih v Sredozemlju ter o migracijski in azilni politiki Evropske unije. Evropska poslanka Romana Tomc (SDS/ELS) je ob robu razprave dejala: "800 človeških življenj, ki je ugasnilo v Sredozemskem morju, se je dotaknilo vseh nas. Žal pogosto začnemo iskati rešitve šele, ko pride do nesreče. Ob zadnjih dogodkih je postalo dovolj jasno, da odziv EU doslej ni bil ne zadosten, ne učinkovit".

Pomoč ljudem, ki so morali zapustiti svoje domove in poiskati boljše življenje v Evropi, je ena izmed prednostnih nalog EU. V letu 2013 je bilo odkritih 345.000 primerov nezakonitega bivanja v EU.

"Problem nezakonitega priseljevanja ni od včeraj, postaja pa čedalje bolj pereč. V letošnjem letu EU pričakuje milijon nezakonitih priseljencev. To seveda predstavlja velik pritisk posebej za tiste države, ki so temu najbolj izpostavljene", komentira Romana Tomc.

"Potrebujemo skupno evropsko politiko zakonitega priseljevanja, sistem pravične in solidarne razdelitve beguncev ter več finančnih spodbud namenjenih reševalnim akcijam, pri čemer skupna evropska politika priseljevanja ne sme voditi v nedostopno Evropo. Potreben je dober in učinkovit nadzor na zunanjih mejah", nadaljuje Romana Tomc.

Kot je povedal slovenski premier dr. Miro Cerar, je "Slovenija pripravljena  sprejeti nekaj beguncev, prav tako pa je pripravljena zagotoviti sodelovanje ladje Triglav". To bi Slovenijo stalo, po nekaterih ocenah, približno 1,6 milijona evrov.

Romana Tomc v svojem komentarju naniza vzroke nastale situacije: "Z vsemi ukrepi, ki jih sprejemamo na evropski ravni, zgolj rešujemo nastale razmere in gasimo požar. Ne odpravljamo pa pravega vzroka, ki sili ljudi, da množično zapuščajo svoje domove in iščejo priložnosti drugje. Prave vzroke gre namreč iskati v zgodovini, ki je razdelila svet na bogate in revne, na tiste ki imajo priložnosti in tiste, ki jih nimajo. Danes se ta zgodovina vrača kot bumerang, kjer so ljudje ujetniki ekonomskih in političnih razmer in v svojih državah nimajo niti najmanjših možnosti za osnovno preživetje."

Kot je v uradnem stališču Evropskega parlamenta izrazil predsednik Martin Schulz se "moramo boriti proti razlogom za ilegalne migracije, s ciljem ohranjanja stabilnosti v državah severne Afrike. Ne gre za boj proti migrantom, temveč za boj proti trgovini z njimi."

"Pomembno je, da zagotovimo varnost evropskih meja in oblikujemo politiko EU, ki bo spodbujala zakonite migracije posameznikov, katerih znanje in spretnosti lahko Evropi pomagajo pri obvladovanju demografskega izziva", je zaključila Romana Tomc.