Revija Reporter
Slovenija

Rode: Ulica ne sme ignorirati, da smo v demokratični državi

STA

7. dec. 2012 15:33 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Kardinal Franc Rode je ob predstavitvi svoje knjige Rimski nagovori v galeriji Družine spregovoril tudi o protestih po državi. Kot je dejal, ljudje z njimi izražajo svoje nestrinjanje na demokratičen način, kar je v okviru normalnega. Nevarnost je nasilje, do katerega pride zaradi razgretih duhov. Želi si čim manj škode za ljudi in državo.

Kot je povedal, dogajanje spremlja po spletu in televiziji, ob čemer opaža, da je Slovenija zaradi protestov močno zastopana tudi v tujih medijih. Sicer Slovenija po njegovem mnenju ni izjema, saj se podobni protesti dogajajo tudi po drugih evropskih prestolnicah: Rimu, Madridu, Atenah. Kažejo na splošno krizo, ki jo doživlja tako Evropska unija kot celotna evropska celina, meni kardinal.

Poudaril je še, "da bi se morali zavedati, da smo v demokratični državi", česar "ulica ne bi smela ignorirati". Državljane, kot je dejal, vodijo legalno in legitimno izvoljeni ljudje v državi, ki je pravna. Ulica zato po Rodetovih besedah "ne sme iti dlje, kot to pravna država dopušča".

Izšla knjiga nagovorov kardinala Franca Rodeta

Pri založbi Družina so izdali in danes predstavili knjigo kardinala Franca Rodeta Rimski nagovori, v kateri je zbral različne nagovore in pridige. Knjiga je razdeljena na dva dela. V prvem Rode podaja svoj pogled na slovenske razmere, na demokracijo in aktivno držo državljanov, ki jo zagovarja, v drugem pa predstavi svetnike in pričevalce vere.

Knjiga zajema obdobje od leta 2004, ko je Rode nastopil službo prefekta Kongregacije ustanov posvečenega življenja in družb apostolskega življenja, pa vse do danes. Zajema izbor besedil, večinoma pridig, v Sloveniji in po svetu. Delo je izšlo v 800 izvodih.

Rode je povedal, da so nagovori nastali v času njegovega bivanja v Rimu, izbral pa je le tiste, ki utegnejo zanimati slovenskega bralca. Veliko govorov, predvsem tistih, ki jih je imel po drugih celinah, je pustil ob strani, saj ti po njegovem mnenju niso tako relevantni za slovenski prostor.

Naslov dela pa nakazuje tudi na perspektivo, s katere je pisal, je pojasnil. Kot kardinal, torej ožji sodelavec in svetovalec papeža Benedikta XVI., je zadolžen, da izraža in posreduje njegovo misel in sporočilo. Poudaril je še, da si je za nagovore vzel veliko časa, zato so plod obširnejšega študija.

Vsebino knjige je predstavil profesor s Teološke fakultete Univerze v Ljubljani Drago Karl Ocvirk, ki je dejal, da Rode v knjigi med drugim obsoja vse tri tipe totalitarizma, ki zatirajo tako človeka kot tudi katoliško cerkev.

Kot je povedal odgovorni urednik tednika Družina Franci Petrič, ki je k delu zapisal uvod, so knjigo pri založbi izdali potem, ko je v Italiji izšel izbor Rodetovih nagovorov, ki bo v poslovenjeni različici izšel prihodnje leto. Tokrat so se odločili izbrati le tiste, ki bi najbolj nagovorili slovenske bralce, je pojasnil Petrič. Po njegovih besedah nagovori predstavijo Rodeta kot človeka vere, Cerkve in velikega Slovenca.