Revija Reporter
Slovenija

Rigelnikova zaupnica je pri srbskih bančnikih »persona non grata«

Jože Biščak

28. sep. 2013 5:01 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Uradno: Za Vero Mihatovič iz ACH prepoved delovanja v srbskih bankah.

»Navedbe novinarja so točne,« so za Reporter na vprašanje, ali drži informacija, da je bila lani za Vero Mihatovič, ki je v srbski Agrobanki kot članica upravnega odbora zastopala ACH, ki je imel 1,26-odstotni delež, izdana trajna oziroma dosmrtna prepoved delovanja v upravnih in izvršnih odborih v katerikoli banki v Srbiji, odgovorili v Narodni banki Srbije (NBS). Pojasnili so, da bi centralna banka na podlagi 72. člena tretjega odstavka zakona o bančništvu v prihodnje zavrnila zahtevo, če bi bila Mihatovičeva še kdaj predlagana. Na vprašanje, ali so o tem obvestili kakšen organ v Sloveniji, so odgovorili, da ne, saj ni bila uradno »podana nobena zahteva«.

»Ne,« pa je bil tudi odgovor predstavnika Banke Slovenije na državnozborskem odboru za finance, ko ga je poslanec Marko Pogačnik (SDS) vprašal, ali so seznanjeni s srbsko prepovedjo delovanja Mihatovičeve v srbskih bankah. Vera Mihatovič je bila članica upravnega odbora Agrobanke (o tem smo pisali v prejšnjem Reporterju), ki je predlani zaradi slabih kreditov in spornega poslovanja najprej dobila prisilno upravo, lani pa šla v stečaj (zaradi vlog malih varčevalcev so ustanovili Novo Agrobanko). Ker pa je NBS ob stečaju prizadetim svetovala, da lahko tožijo člane vodstva, ki odgovarjajo z vsem svojim premoženjem, je Mihatovičeva očitno zaradi tega na svojo hišo z bazenom v Mariboru konec aprila vpisala zemljiški dolg.

Vera Mihatovič seveda ni kdorkoli. V ACH je desna roka sedanje predsednice uprave Sonje Gole (pred upokojitvijo Hermana Rigelnika je bila njegova zaupnica), je tudi predsednica nadzornega sveta propadle Factor banke (večinski lastnik je prav ACH) in predsednica komisije za naložbe v Pokojninski družbi A, kjer je po povezanih družbah (Factor banka in Grand hotel Union) največji lastnik spet družba ACH, ki je znana po tem, da zaradi menedžerskega odkupa izčrpava podrejene družbe. Zato je med tistimi, ki vplačujejo v pokojninski sklad, že završalo. Posebno zato, ker sta z njo v Pokojninski družbi A še Sonja Gole in Ciril Dragonja, ki je bil do uvedbe prisilne uprave prvi človek Factor banke.

Čeprav so v Pokojninski družbi A, kjer je predsednik uprave Peter Filipič (nekoč visoki uslužbenec pri Rigelniku), članica uprave pa Karmen Dietner, nesojena predsednica uprave Soda in dobra znanka Zorana Jankovića, po napovedani likvidaciji banke zatrjevali, da so sredstva, ki jih je banka v imenu družbe upravljala, varna, saj so last zavarovancev, in ne bodo vključena v likvidacijo, pa dvom ostaja. Prilivi v pokojninske sklade so manjši od odlivov, v prihodnjih letih naj bi bilo še slabše. Tako so lani trdili, da dokapitalizacija ne bo potrebna do leta 2016, zdaj, ko so izgubili »hišno« banko, kaže, da ne bo tako. Osebe, ki vse to vodijo, pa zaradi kolapsa Factor banke ne uživajo prevelikega zaupanja.

Očitno bosta vlada Alenke Bratušek in Banka Slovenije reševali še en zasebni peskovnik Foruma 21 – Pokojninsko družbo A, kjer ima glavno besedo ACH Hermana Rigelnika. Tako bo njegova nekdanja sodelavka, ki je kot precej odgovorna oseba sodelovala že pri propadu dveh finančnih ustanov, lahko poleg še pri tretji polomiji. Bo ena redkih, ne samo na Balkanu, ampak tudi v Evropi, ki se ji bo posrečil neslavni, če uporabimo nogometni žargon, hat trick.