Če bo besedilo pokojninske reforme v parlamentu sprejeto s sedanjo vsebino, predsednik zveze svobodnih sindikatov Dušan Semolič napoveduje referendum. Sindikati pred današnjo sejo Ekonomsko-socialnega sveta, na kateri se bodo nadaljevala pogajanja o reformi, sicer nimajo velikih pričakovanj. Na seji zdaj pričakujejo tudi prihod premiera Boruta Pahorja.
"Na referendumu bomo ljudi vprašali, ali se strinjajo s tem, da se tako podaljšuje delovna doba," je dejal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Semolič. "Če bi sprejeli vladni predlog za 43 let pokojninske dobe za moške, bi marsikdo moral delati do 68. leta starosti," je pojasnil."Če bo sprejeta takšna reforma, naj politiki računajo na naknadni zakonodajni referendum," je dejal. "Naj potem ne jočejo, da so referendumi dragi," je dodal. Semolič.
Najbolj trdovratno vprašanje je dolžina pokojninske dobe. Vladna stran predlaga, da se moški lahko za polno pokojnino upokojijo pri 65. in ženske pri 63. letu starosti. Po dopolnjenem predlogu bi brez odbitkov lahko moški polno pokojnino dobili tudi stari 60 let in ženske 58 let, a bi morali imeti moški v tem primeru 43 let pokojninske dobe in ženske 41.
Sindikati ne odstopijo od zahteve, da mora 40 let pokojninske dobe za moške in 38 za ženske zadostovati za polno pokojnino. Po navajanju Zveze svobodnih sindikatov Slovenije je pogoj vlade prestrog, saj ga številni ne bodo mogli doseči tudi zato, ker ni delovnih mest za starejše.