Revija Reporter
Slovenija

Rdeče zvezde v Ljubljani: upor proti simbolom zla Zorana Jankovića

Biserka Karneža

6. maj. 2018 20:00 Osveženo: 7:51 / 07. 5. 2018

Deli na:

Sploh ni nobenega dvoma. Že ob prvi postavitvi ob Poti (spomina in tovarištva) v Ljubljani so bili jambori z rdečo zvezdo postavljeni na črno.

Tako je ostalo do danes, zato je ponovno postavljanje, in sicer na samovoljno zahtevo ljubljanskega župana Zorana Jankovića, nezakonito. Ne le to, ti totalitarni simboli, ki v bistvu niso nič drugega kot poziv k nasilju nad nedolžnimi, so prepovedani v vsaki normalni evropski državi, le v Sloveniji očitno ne.

O tem, na kakšen način so bili postavljeni jambori ob Poti pričajo dostopni dokumenti, pridobljeni leta 1992, ko se je tedanja mestna oblast odločila, da bo vso opremo ob tej poti, med katero so poleg klopi, miz in košev za smeti sodili jambori, demontirala zaradi vzdrževanja.

V tiskani izdaji in v Trafiki24 več o tem, zakaj odstranitev jamborov ob Poti ni bila kaznivo dejanje; kako je komunistična oblast brez demokratičnega soglasja ljudi ter brez potrebnih lokacijskih in gradbenih dovoljenj na črno postavila jambore in jih pobarvala na rdeče; o simbolih, ki pozivajo k nasilju nad nedolžnimi; zakaj Zoran Janković noče pokopati Romov, ki so bili žrtve medvojnega komunistično-revolucionarnega nasilja; zakaj Jože Dežman pravi, da smo "priča anarhiji, ki je zelo komunajzerska"; kako so spomeniki žrtvam komunističnega nasilja že postavljeni in se bodo postavljali v prihodnje.