Revija Reporter
Slovenija

Razprava o nezaupnici: Hvaljenje Bratuškove, napad na Janševo vlado

STA

27. feb. 2013 11:55 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Kandidatka za mandatarko Alenka Bratušek je v nagovoru na izredni seji DZ napovedala, da bo njena prva prioriteta, če bo imela priložnost sestaviti vlado, Slovenijo varno pripeljati do volitev. Med cilji vlade pa je izpostavila normalizacijo razmer in prekinitev z vzdušjem strahu v državi. Zagotovila je, da "v Sloveniji ne bo grškega scenarija".

Bratuškova je opozorila, da so razsežnosti trenutne krize takšne, da "nihče ne more pričakovati bliskovitih izboljšanj". Kljub temu pa je izpostavila pomen "temeljnega optimizma" in predstavila tri bistvene cilje njene vlade: normalizacijo, dialog in stroko.

O cilju normalizacije je Bratuškova povedala, da bo vlada "prekinila z vzdušjem strahu", tako v bankah in v gospodarstvu, kot tudi med potrošniki. Kandidatka za mandatarko poleg tega obljublja konstruktiven dialog s socialnimi partnerji in civilno družbo. Kot je dejala, bo rok trajanja te vlade sicer kratek, vendar pa se ne bodo odpovedali dogovornem načinu sprejemanja rešitev.

Obenem bo nova vlada, kot je napovedala, k svojemu delu skušala pritegniti strokovnjake in jim pozorno prisluhnila, zlasti pri ukrepih na področju zagona gospodarstva in zmanjšanja brezposelnosti, je dejala. Napovedala je prizadevanje za vlado, v kateri bo večina strokovnjakov.

Bratuškova je sicer pohvalila sprejeto pokojninsko reformo in usklajeno reformo trga dela. V splošnem pa je kandidatka za mandatarko prepričana, da Slovenija potrebuje boljše vodenje, pri čemer je izpostavila, da bi vlada lahko izbrala tudi drugačno pot in ne sledila "ostri varčevalni politiki". Ob tem je opozorila na zadnjo napoved Evropske komisije, ki je Sloveniji napovedala 5,1-odstotni javnofinančni primanjkljaj in dvoodstotni padec BDP.

Naštela je tudi nekatere druge prioritete njene vlade, med drugim zagon gospodarskega razvoja, uravnoteženje javnih financ, razvoj javnega sektorja in izboljšanje učinkovitosti pravosodja.

Bratuškova po podpisu programske zaveze in sestavi ministrske ekipe med drugim napoveduje rebalans proračuna, ki bo realno pokazal javnofinančno stanje, konsolidacijo javnih financ in s socialnimi partnerji usklajeno znižanje mase za plače ter najverjetnejši začasni dvig "kakšnega davka".

Prav tako je po njenih besedah treba šolstvu, znanosti in kulturi vrniti potencial. Glede prodaje državnega premoženja pa pravi, da bo treba z izračuni in premislekom o socialnih in razvojnih indikacijah pogledati, kaj in kdaj je smiselno prodati. Pomembni pa bosta tudi ratifikacija hrvaškega članstva v EU in državna stanovanjska shema.

Bratuškova je posebej opozorila tudi na imenovanja na različne položaje pod sedanjo vlado. Kot je napovedala, bo vse imenovane v zadnjem času pozvala, da odstopijo sami. "Želim, da se jim da možnost, da častno odidejo s položajev, ki so jih zasedli nečastno," je dejala. V nasprotnem primeru bodo po njenih besedah sprejeli potrebne ukrepe, saj da je šlo pri imenovanju za kršenje demokratičnih procedur.

Napovedala je tudi razpravo o izboljšavah demokratičnega sistema odločanja. "Če je naš prvi mandat pripeljati Slovenijo do volitev, jih lahko naredimo boljše," je še dejala.

Kot je omenila, se bodo s potencialnimi koalicijskimi partnericami o nekaterih temah hitro dogovorili, dlje časa pa se bodo dogovarjali o reševanju bank, o upravljanju državnega premoženja in konsolidaciji javnih financ. Bolj konkreten načrt vlade pa bo, kot pravi, lahko natančneje predstavila, ko bo predstavljala ministrsko ekipo.

Sicer pa je po mnenju Bratuškove danes za Slovenijo prelomen dan, hkrati pa tudi dan upanja in povezovanja. Ponavadi nas v položaj, kakršen je danes, ko se izbira novega mandatarja, pripeljejo volitve. Danes pa je obratno, "ker vlada v zadnjem letu ni ponudila obeta razvoja", zato pa državljani zahtevajo volitve. Prav pot do volitev v marsičem določa tudi druge prioritete kot tudi tempo njihove uresničitve, je dejala.

Zaradi okoliščin, v katerih smo, bo treba početi več stvari hkrati, je poudarila Bratuškova in dodala, da sicer ne bodo imeli polnega štiriletnega mandata, a kljub temu potrebujejo polno zaupanje.

Kdor bo pa v tej zgodbi iskal osebne koristi ali kratkoročni prestiž, nima v njej kaj iskati, je še izpostavila. "Ljudje od nas zagotovo ne pričakujejo, da jutri sedemo za mizo in se gremo običajna koalicijska pogajanja in izsiljevanja, da se bomo vedli po starem. Pričakujejo jasne poglede in oprijemljive besede o tem, s katerimi koraki in v kakšnih rokih bomo zbrali najbolje, kar Slovenija premore, da gremo naprej," je še povedala poslancem.

Möderndorfer: Priča smo poniževanju, norčevanju in zaničevanju državljanov Republike Slovenije

DZ je začel razpravo o konstruktivni nezaupnici vladi Janeza Janše oz. predlogu za imenovanje Alenke Bratušek za novo mandatarko. Vodja poslancev PS Jani Möderndorfer je v imenu predlagatelja nezaupnice dejal, da je SDS postalo "popolnoma vseeno, kaj bo z državo in ljudmi". Odgovornost poslancev je, da zaustavijo politično krizo, pravi.

Kot je dejal Möderndorfer, se je začel karakter nove oblasti kazati kmalu po oblikovanju nove vlade, posledica njenih ravnanj pa da je tudi ulica.

Möderndorfer je pozornost v nagovoru posvetil predvsem gospodarskim, finančnim in političnim razmeram v Sloveniji. Gospodarska kriza, rekordna stopnja brezposelnih, "ignoratnski odnos" vladajoče SDS, ki je nezadovoljstvo ljudi "označila z nesposobnostjo, jih zmerjala z zombiji in levimi fašisti", kar je na drugi strani dovolj zgovoren dokaz, da je sprememba nujno potrebna, je dejal.

"Stranka, ki svoj narod zmerja, žali ali zaničuje, ne more in ne sme vladati," je povedal Möderndorfer in dodal, da "zanemarjanja in podcenjevanja opozicije verjetno niti ni potrebno omenjati".

Janševa vlada je po njegovih besedah svoj mandat začela "z najslabšo možno prvo odločitvijo": novelo zakona o vladi in "spornim prenosom" tožilstva pod pristojnost ministrstva za notranje zadeve. Način, s katerim se je Janša lotil prvega reševanja paketa javnih financ, je "jasno nakazal, kako bo njegova vlada sprejemala najpomembnejše odločitve: rokohitrsko, brez analiz in dialoga ter ob spoštovanju načela deli in vladaj", je povedal.

Vladajoča stranka je kljub nasprotovanju koalicijskih partnerjev in zavezam iz koalicijske pogodbe po besedah Möderndorferja nadaljevala z ideološkim in kulturnim bojem ter tako med državljane vnašala "še večji nemir in nepotrebne razprtije". "Priča smo tudi poniževanju, norčevanju in zaničevanju državljanov Republike Slovenije," je poudaril. Ob tem je kot svetle izjeme Janševe vlade izpostavil sprejem pokojninske reforme in skorajšnjo potrditev delovnopravne zakonodaje.

"Nedomišljena fiskalna politika Janeza Janše je prinesla dodatno recesijo," je prepričan Möderndorfer. Slovenija mora po njegovem prepričanju spremeniti fiskalno politiko, potrebni bi bili tudi ukrepi na prihodkovni strani proračuna. Sedanja vlada ni več sposobna obvladovati nalog, ki so ji zaupane, meni Möderndorfer. Ob tem je omenil tudi razrešitve in imenovanja na različne funkcije, njihovo število se je po njegovem mnenju stopnjevalo s krizo.

"Ne dovolimo si očitati, da je PS kriva za neuspešno delovanje vlade Janeza Janše," je dejal. Kot je spomnil, pa je na razgreto politično situacijo pred mesecem dni udarilo tudi poročilo Komisije za preprečevanje korupcije, ki najbolj bremeni SDS in PS. "Mi smo svoj del politične odgovornosti sprejeli," je prepričan Möderndorfer, ki se je Zoranu Jankoviću zahvalil, da se je umaknil z vrha PS in s tem iz državne politike.

Po Möderndorferjevih besedah so potrebne spremembe pri vodenju vlade in umiritev napete politične situacije. "Odgovornost poslancev je, da zaustavijo politično krizo," je poudaril. Bratuškova je po njegovem prepričanju kompetentna kandidatka, ki bo svojo funkcijo opravljala z iskanjem širšega soglasja med različnimi strankami.

Razprava o konstruktivni nezaupnici se nadaljuje s predstavitvijo Bratuškove, ki ji bo sledil nagovor premiera Janeza Janše. Nato se obeta še predstavitev stališč poslanskih skupin in daljša razprava, ki se bo s tajnim glasovanjem o kandidatki za mandatarko verjetno končala šele pozno zvečer. Še dopoldne so se sicer poslanke in poslanci odločali o podpori vodji poslancev SD Janku Vebru za predsednika DZ in ga tudi izvolili.