Revija Reporter
Slovenija

Razpadanje Desusa po scenariju LDS: najprej organizirani izstopi, nato nova stranka pod vodstvom Aleksandre Pivec, na čelo Desusa pa se vrača Karl Erjavec?

Igor Kršinar

6. okt. 2020 14:33 Osveženo: 10:19 / 07. 10. 2020

Deli na:

Vse več članov nagovarja k vrnitvi bivšega predsednika Karla Erjavca, ki naj bi bil eden od šestih kandidatov za predsednika Desusa, o katerih se pogovarjajo.

Bobo

Po Aleksandri Pivec je danes iz Desusa izstopila njena tesna politična zaveznica in podpredsednica Anita Manfreda. V kratkem naj bi jima sledila še podpredsednica Jelka Kolmanič in podpredsednik Anton Balažek.

Podobno naj bi storil tudi govorec stranke Janez Ujčič, ki nam je zaupal, da je nezadovoljstvo na terenu veliko in da jih mnogo razmišlja o izstopih. Dogovorili pa so se, da bodo izstopali organizirano in ne vsi naenkrat.

V naslednjih dveh tednih naj bi Pivčeva sprejela odločitev glede ustanovitve nove stranke. Če se bo zanjo odločila, lahko pričakuje svoje podpornike po občinskih odborih Desusa, še posebej v mariborskem in ptujskem regionalnem odboru.

Podporniki Pivčeve napovedujejo, da bodo prestopili celotni posamični odbori, saj je stranka zelo razklana. Po drugi strani pa njeni nasprotniki zatrjujejo, da jih bo s Pivčevo odšlo zelo malo. Za zdaj so iz stranke izstopili le trije, poleg Pivčeve in Manfrede še Stanka Premuš, nadzornica RTV Slovenija, doma iz Ormoža.

Podoben scenarij, ki ga zdaj pripravljajo podporniki Pivčeve, se je dogajal leta 2007 v LDS, ko so iz stranke začeli izstopati poslanci: prvi trije (Matej Lahovnik, Martin Cvikl in Slavko Gaber) so izstopili januarja, drugi trije (Pavel Gantar, Davorin Terčon, Alojz Posedel) februarja, naslednji trije (Tone Rop, Marko Pavliha in Darja Lavtižar Bebler) pa marca, ko so se nato skupaj s Cviklom pridružili SD.

Pozneje so iz LDS izstopili še Majda Širca in Cveta Zalokar Oražem ter Vili Trofenik iz njene poslanske skupine. Nato je jeseni nastala nova stranka Zares pod vodstvom Gregorja Golobiča, kamor se je pridružila večina izstopajočih, zdesetkano LDS pa je iz rok Jelka Kacina prevzela Katarina Kresal.

Pomembna razlika je v tem, da v Desusu ostajajo vsi poslanci in da je poslanska skupina enotna. Stranko bi zapustili le v primeru, če bi jo na kongresu vnovič prevzela Pivčeva, kar pa se zdaj ne bo zgodilo, saj je iz nje izstopila. Tako Pivčeva, če bo ustanovila svojo stranko, ne bo prepričala nobenega poslanca.

Težko je pričakovati, da bo Erjavec spet dvignil stranko, saj je ravno pod njim začela propadati, končni udarec pa ji je zadala Pivčeva s svojimi aferami. Po drugi strani pa tudi Pivčeva s svojo morebitno novo stranko verjetno ne bo mogla več škodovati Desusu, večjo konkurenco bi pomenila SLS Marjana Podobnika, če se stranki ne bosta povezali v predvolilno koalicijo.

Po drugi strani pa vse več članov nagovarja k vrnitvi bivšega predsednika Karla Erjavca, ki naj bi bil eden od šestih kandidatov, o katerih se pogovarjajo. Če se bo odločil za kandidaturo, bo verjetno imel daleč največjo podporo, saj ima tudi največ izkušenj. Glede na to, da se je z Erjavcem pobotal tudi začasni zastopnik stranke in minister za zdravje Tomaž Gantar in da je bojno sekiro zakopal z večino svojih nasprotnikom, ni pričakovati kakšnih hujših pretresov.

Tudi poslanska skupina naj bi v primeru izvolitve Erjavca ostala skupaj, čeprav ga na januarskem kongresu nista podprla Jurij Lep in Branko Simonovič, Robert Polnar pa ni prišel na kongres. Zvesta sta mu ostala vodja poslanske skupine Franc Jurša in Ivan Hršak, ki svojo podporo Erjavcu izkazuje javno po družbenih omrežjih in v izjavah medijem. Poslanci bodo sicer pred kongresom opravili pogovore z vsemi kandidati za predsednika stranke.

Težko pa je pričakovati, da bo Erjavec spet dvignil stranko, saj je ravno pod njim začela propadati, končni udarec pa ji je zadala Pivčeva s svojimi aferami. Po drugi strani pa tudi Pivčeva s svojo morebitno novo stranko verjetno ne bo mogla več škodovati Desusu, večjo konkurenco bi pomenila SLS Marjana Podobnika, če se stranki ne bosta povezali v predvolilno koalicijo.