Revija Reporter
Slovenija

Razkrivamo: bizarni predkazenski postopek zoper zunanjega ministra Anžeta Logarja vodi višja državna tožilka Nikolaja Hožič

Nenad Glücks

12. jun. 2020 6:51 Osveženo: 6:56 / 12. 6. 2020

Deli na:

Anže Logar, minister za zunanje zadeve.

Primož Lavre

Saj ni res, pa je! Tožilka Hožičeva zaradi spremnega dopisa Logarja k poročilu o vladavini prava v Sloveniji, ki ga je poslal na Evropsko komisijo, zunanjega ministra sumi za kar tri kazniva dejanja: kaznivo dejanje obrekovanja, sramotitve Republike Slovenije in sramotitve slovenskega naroda. Dejansko pa je ta tožilka s svojim ravnanjem v sramoto slovenskemu pravosodju.

Človek včasih res ne ve, ali posamezni slovenski tožilci vlečejo poteze zaradi poneumljenosti, nesposobnosti, morda celo zlorabe položaja ali česa drugega. Kaj reči za višjo državno tožilko Hožičevo, ki je celo vodja oddelka splošne kriminalitete na okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani. Nedavno je zunanji minister Anže Logar na twitterju objavil dopis poslan s policijske postaje Ljubljana Bežigrad na zunanje ministrstvo. V dopisu policija prosi ministrstvo, naj ji pošlje medresorsko poročilo o vladavini prava v Sloveniji, poslano Evropski komisiji, ter spremni dopis ministra Logarja komisarju za pravosodje Evropske komisije.

Komandir bežigrajske policijske postaje Rado Jože Kerč je v dopisu zapisal, da ministra za zunanje zadeve sumijo za kazniva dejanja obrekovanja, sramotitve RS ter sramotitve slovenskega naroda. Od ministrstva pa omenjene dokumente prosijo na podlagi navodila in usmeritve okrožnega državnega tožilstva v Ljubljani.

Človek včasih res ne ve, ali posamezni slovenski tožilci vlečejo poteze zaradi poneumljenosti, nesposobnosti, morda celo zlorabe položaja ali česa drugega.

Kot je znano, je Logarja zaradi omenjenega spremnega dopisa na Evropsko komisijo, v katerem je zunanji minister izpostavil nekaj anomalij slovenskega pravosodja, 15. maja ovadil Janez Stariha. Gre za predsednika krajevne organizacije Zveze združenj borcev za vrednote NOB Savsko naselje (Ljubljana). Policija je o ovadbi obvestila okrožno državno tožilstvo v Ljubljani in prejela navodila, katere dokumente naj še pridobijo.

Zanimalo nas je, kateri tožilec je zadevo vzel v postopek, namesto da bi kazensko ovadbo takoj zavrgel, saj je »iz letala razvidno«, da ne gre za nobeno kaznivo dejanje. Na ODT v Ljubljani nam je stvar pojasnila namestnica vodje tožilstva Katjuša Čeferin. Pravi, da je policija ob sprejemu ustne ovadbe na zapisnik (!) na tožilstvo poslala fotokopijo zapisnika s prilogami in nujnim zaprosilom za usmeritve. »Glede na navedeno je pristojna višja državna tožilka Nikolaja Hožič policijo pozvala na pridobitev in posredovanje originalne dokumentacije.« Po besedah Čeferinove bo šele po prejemu končnega akta policije ter zaprošene dokumentacije tožilka lahko sprejela ustrezno državnotožilsko odločitev.

Sta torej dve možnosti. Ali tožilka Hožičeva svojo funkcijo zlorablja za obračun s politikom, ali pa je opravilno nesposobna za opravljanje tožilske funkcije. Potrebuje zaprošeno dokumentacijo, da »bo lahko sprejela ustrezno državnotožilsko odločitev«!?

Tudi nekdanji direktor slovenske kriminalistične policije Dušan Mohorko se je na twitterju vprašal o strokovnosti tožilca, ki »ni že osnovi zavrgel kazenske ovadbe zoper Logarja«. Poudarja, da njegovo pisanje nima znakov kaznivega dejanja. Še huje pa se mu zdi, če tožilec ve, da ne gre za kaznivo dejanje, pa je vseeno zahteval od policije dopolnitev ovadbe. Menimo, da bi bila morda v tej zadevi res potrebna reakcija tožilstva, toda v drugi smeri. Preučiti bi namreč morali, ali gre pri kazenski ovadbi, ki jo je podal Stariha, dejansko za sum krive ovadbe. To je kaznivo dejanje, ko nekdo koga ovadi za kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti, pa ve, da ga ni storil.

Kaznivo dejanje sramotitve RS se kaznuje z zaporom do enega leta, enako tudi kaznivo dejanje sramotitve slovenskega naroda ter kaznivo dejanje obrekovanja (drugi odstavek). 

Stariho je zmotilo predvsem, ker je Logar v spremnem dopisu na Evropsko komisijo med drugim navedel, da je nekaj sodnikov pri nas uporabilo celo totalitarno simboliko. To seveda drži, obstajajo fotografije. Recimo nekdanja vodja ljubljanskega okrajnega sodišča Vesna Pavlič Pivk je fotografirana na koncertu, ko je nosila titovko na glavi. Sodni svet je zaradi tega omenjeno sodnico opomnil z razlago, da mora sodnik upoštevati, kako javnost doživlja okoliščine, ki bi lahko vzbujale dvom o njegovi objektivni nepristranskosti.

Kaznivo dejanje sramotitve RS se kaznuje z zaporom do enega leta, enako tudi kaznivo dejanje sramotitve slovenskega naroda ter kaznivo dejanje obrekovanja (drugi odstavek). Žal pa v kazenskem zakoniku ni nikjer navedeno, ali pod oznako sramotitev Republike Slovenije sodi tudi opisano ravnanje višje državne tožilke Nikolaje Hožič.