»Od razpisa za novega direktorja, se je stanje poslabšalo,« je na vprašanje o mobingu, dretju in pritiskih na kolege, ki naj bi jih glede na zapisano v pismu obupane zaposlene v Zdravstvenem domu Grosuplje izvajala vodja tamkajšnje računovodske službe V. Z.,vidno pretresena izdavila direktorica Štefka Zaviršek. V. Z. je sicer tudi njena pomočnica, ob skorajšnji vrnitvi Zavirškove med bele halje pa si je očitno zaželela vodstvene funkcije, kar nam je potrdila tudi direktorica, le da V. Z. za direktorsko mesto nima ustrezne izobrazbe medicinske, pravne ali ekonomske smeri, prav tako je nima za delo računovodje.
»Gre na nož,« nam v pogovoru potrdijo tudi druge kolegice zdravstvene stroke (vsa imena hranimo v uredništvu, zaposleni pa se zaradi varnosti zaposlitve ne upajo javno izpostaviti), »z direktorico manipulira, jo vrti, ima jo v šahu.« Zaposlena srednjih let ob podpori sodelavcev različnih profilov in starosti v pismu, poslanem na naš naslov, obupano zapiše: »V. Z. izvaja čisti mobing nad velikim številom zaposlenih, ponižuje in nadleguje, grozi in ustrahuje. Zaposleni doživljamo hude stresne reakcije. Tudi na bolniško jih je spravila. Vse bi nas rada sprla med sabo. Zaradi nje sta odšli že dve zaposleni iz uprave. Prvo, ki je odšla, je lovila po hodnikih zdravstvenega doma, ko je jokala in se skrivala pred njenimi napadi in grožnjami. Naslednja je odšla po dobrem mesecu, ko je spregledala, kakšna stresna in napeta situacija je na upravi. Da dolgoročno to ni dobro za zdravje. Direktorica pa vse to dopušča in ne ukrepa!«
Napetosti v zdravstvenem domu, še slišimo od sogovornikov, trajajo zadnjih pet let oziroma odkar je V. Z. postala direktoričina pomočnica. Direktorica Štefka Zaviršek, ki je sicer otroška zdravnica z dušo in srcem, kot potrjujejo številni starši malih pacientov, se bo po izteku mandata vrnila v ambulanto. Nov direktor mora biti izbran v naslednjih dneh, saj se Zavirškovi mandat izteče 31. avgusta. Na razpis so se prijavili štirje kandidati, med njimi tudi V. Z.
Zapisano nam v telefonskem pogovoru potrdi še ena sodelavka: »Vem za dva odhoda iz uprave zaradi V. Z., ena od zaposlenih naj bi se morala zdraviti zaradi stresa in psihičnih težav, druga je doživela panični napad na delovnem mestu ob njenem mobingu.« Očitajo ji še, da tolče rekordne nadure, rekoč, da zaradi dela nima otrok, na delo zamuja, ponižuje zaposlene, grozi z odpovedmi, dela računovodske napake in podobno. Vprašljiva naj bi bila tudi njena prisotnost na delovnem mestu, »večino časa je ni oziroma je nedosegljiva«, pogosto dela od doma, prihode in odhode pa da ji evidentira sodelavec. Vse to nam potrdijo še tri zaposlene v zdravstvenem domu.
A pri tem jo direktorica Zavirškova vzame v bran: »V sili razmer je sprejela računovodsko delo, čeprav nima te izobrazbe. To je njena dobra volja. Morda je kdaj bolj ostra, ampak dve zaposleni sta res na bolniški, zato verjamem, da je zelo obremenjena in utrujena. Res ima veliko nadur, nadaljuje Zavirškova, saj tudi veliko dela. Nazadnje ni utegnila pravočasno obračunati plač, in od tu najverjetneje izvira vsa nejevolja med zaposlenimi,« še doda. »Težko pa kontroliram njeno delo doma, pomembno je, da je narejeno.« Na vprašanje, ali je delo od doma podprto s pravilnikom, izvemo, da ne. Torej sta tako V. Z. kot javni zavod dejansko v prekršku.
Prav tako je nepravilnosti pri obračunavanju plač zaposlenim pokazal lanski inšpekcijski nadzor za sistem javnih uslužbencev. Na podlagi zapisnika s 4. januarja letos, ki smo ga pridobili v uredništvu, je inšpektorica mag. Saša Bole odkrila te kršitve: nepravilna umestitev srednje medicinske sestre v višji plačni razred od leta 2019 pa vse do konca 2021; več nepravilnosti pri ocenjevanju delovne uspešnosti; neizpolnjevanje pogojev za zasedbo delovnega mesta višjega strokovnega sodelavca, kar je inšpektorica odstopila v reševanje inšpektoratu za delo; uslužbenka V. Z. pa je bila nepravilno uvrščena v 49. namesto v 44. plačni razred (5 plačnih razredov preveč) brez ustreznih soglasij županov Grosuplja in Dobrepolja, ki so ustanovitelji javnega zavoda, ter zdravstvenega ministrstva.
Napetosti v zdravstvenem domu, še slišimo od sogovornikov, trajajo zadnjih pet let oziroma odkar je V. Z. postala direktoričina pomočnica. Direktorica Štefka Zaviršek, ki je sicer otroška zdravnica z dušo in srcem, kot potrjujejo številni starši malih pacientov, se bo po izteku mandata vrnila v ambulanto. Nov direktor mora biti izbran v naslednjih dneh, saj se Zavirškovi mandat izteče 31. avgusta. Na razpis so se prijavili štirje kandidati, med njimi tudi V. Z. »V hiši je klan petih oseb, ki jo podpirajo, če pa bo potrjen direktor iz hiše, se bo naša ladja potopila, stvari pa pometle pod preprogo,« trdijo zaposleni. Poskušali smo vzpostaviti stik z V. Z. in jo soočiti z obtožbami na njen račun, a se ni odzvala.
Zahteva za objavo popravka
Dne 20. 6. 2023 objavljen prispevek z naslovom »Rada bi bila direktorica Zdravstvenega doma Grosuplje, a ponižuje in nadleguje zaposlene« novinarke BARBARE PANCE je poln neresnic in zavajajočih podatkov in kot tak predstavlja hud napad na čast in dobro ime V.Z. ter hud poseg v njene pravice, ki ji pripadajo kot osebi. Prispevek v celoti temelji na dejstvih, ki so neresnična in očitno nepreverjena, evidentno pa je napisan zgolj in samo z namenom očrnitve V. Z.
Prispevek daje bralcem, ki ne poznajo ne V. Z. ne njenega dela, povsem izkrivljeno sliko o V. Z. kot osebi in ji onemogoča nadaljnjo kariero. V.Z. je v zadnjih slabih šestih letih naredila veliko za ZD Grosuplje in njegove občane. Pridobili oz. razširilo se je veliko število zdravstvenih dejavnosti. ZD Grosuplje je zaključeval leta z izredno visokimi presežki prihodkov nad odhodki, ki se lahko porabijo za nadaljnji razvoj zavoda.
V. Z. zaposlenih ni nikdar poniževala, še mani pa jih nadlegovala. Njeno vedenje je bilo vedno profesionalno. V. Z. nad sodelavci ni nikdar izvajala mobing oz. imela do njih nečloveški odnos, nikdar jih ni poniževala in nadlegovala, jim grozila in ustrahovala. Neresnični so očitki o nepravilnostih pri izplačilu plač.
Novinarka Barbara Pance je v članku sama zapisala, da je prejela zapisnik s 4. januarja 2023, zavajajoče pa zapiše, da je inšpektorica mag. Saša Bole odkrila vrsto kršitev v obdobju 2019 pa vse do konca 2021, kar pa ne drži, saj se je inšpekcijski nadzor vršil za obdobje od 2008 do 2021 in ne zgolj za obdobje, ki ga navaja Barbara Pance.
Vsi zaposleni zelo dobro vedo, da delo kadrovika in obračun plač opravlja druga sodelavka. V. Z. jo je nadomeščala v letih 2022 in 2023 ter v tem obdobju odpravila številne napake te zaposlene, kar je bilo opozorjeno tudi na seji Sveta zavoda marca 2023, iz zapisnika inšpektorice mag. Saše Bole je razvidno, da se je pregledovalo kadrovsko področje in področje plač ter področje letnega ocenjevanja, ki ga opravljajo vodje oddelkov, kar ne sodi v področje dela, ki ga opravlja V. Z, inšpektorica je pregledovala delo s področja kadrovika, ne pa delo s področja V. Z., opravljen je bil tudi nadzor ocenjevanja delovne uspešnosti in napredovanja uslužbencev v obdobju od 2008 do 2021, kjer se je pregledovalo področje dela vodij, ali so ocene podali pravočasno in pridobili vse podpise zaposlenih ter ali so bili zaposleni pri napredovanju pravilno umeščeni v plačni razred.
Nepravilnosti so bile ugotovljene za leta 2010, 2011, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019, 2020 in 2021. V. Z. je delovno mesto Računovodje zasedla novembra 2017, nadzor pa se ne nanaša na njeno področje dela. Gre torej za namerno zavajanje bralcev, javnosti, in za namerno navajanje neresnic.
Nadalje je neresnica, da naj V. Z. ne bi imela prave izobrazbe za delovno mesto računovodje in da naj bi v sili razmer sprejela računovodsko delo. Za delo računovodje se je V.Z. prijavila na razpis in bila sprejeta na delovno mesto v skladu s predpisi. V sili razmer je V. Z. prevzela nadomeščanje področja plač in kadrovskega področja zaradi večmesečne odsotnosti sodelavke v letih 2022 in 2023. Za oba področja ima V.Z. celo višjo izobrazbo od zahtevane za področja, ki jih je nadomeščala.
V. Z. nima ne moči ne pooblastil, da bi bila komerkoli v zavodu podana odpoved pogodbe o zaposlitvi. Zaposlene lahko odpusti zgolj direktorica, pa še to na podlagi jasno zapisanih določil v ZDR-1. Anonimni prijavitelji vedo, da navajajo krute neresnice.
Ne drži, da naj bi V. Z. z direktorico zavoda manipulirala. Septembra 2022 je V. Z. s strani gospodarstva prejela možnost boljše zaposlitve kot v ZD Grosuplje. Ostala je zgolj zato, ker jo je direktorica prosila, da ostane. Takrat je V.Z. nadomeščala kadrovsko službo in področje plač in zavod nikakor ni uspel najti nadomeščanja.
Ne drži, da naj bi zaradi V. Z. odšli že dve zaposleni iz uprave. Tudi ne drži, da naj bi ena od zaposlenih doživela panični napad na delovnem mestu zaradi V. Z. Nihče ni nikdar odšel zaradi V. Z.
V. Z. ni »tolkla« nobenih nadur. V. Z. je naredila vse, kar je bilo možno, da je bilo dobro zavod in njegove zaposlene. Število nadur je bilo nečloveško in nikakor ne nekaj, kar bi si želela. V. Z je opravila številne ure, ki nikoli niso bile prijavljene, izplačane ali koriščene, vsekakor pa so bile opravljene. Ob tem, da najnujnejše delo, kljub bolniškemu staležu, neutemeljenim obtožbam in krutem blatenju dobrega imena opravlja V. Z. od doma.
Neresnični so zapisi, da V. Z. na delo zamuja, da pogosto dela od doma in da ji prihode in odhode evidentira sodelavec.
Žrtev mobinga je dejansko V. Z.
Klemen Golob, odvetnik, po pooblastilu Vlaste Zupančič, Grosuplje