Revija Reporter
Slovenija

Računsko sodišče: Vlada in ministrstvo neučinkoviti pri ustanavljanju DUTB

STA

4. mar. 2015 9:07 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Računsko sodišče je v revizijskem poročilu o vzpostavitvi pogojev za delovanje DUTB in o prenosu slabih bančnih posojil na DUTB ugotovilo, da vlada in ministrstvo za finance pri tem nista ravnala učinkovito. Poslovanju DUTB v letu 2013 pa je zaradi neučinkovitosti in negospodarnosti izreklo negativno mnenje.

Sodišče, ki bo svoje ugotovitve predstavilo na skorajšnji novinarski konferenci, v poročilu za Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB) ugotavlja več nepravilnosti oz. pomanjkljivosti na področju politike pravic in obveznosti zaposlenih. V njem se posveča tudi svetovalnim pogodbam DUTB z zunanjimi izvajalci, kar je v preteklosti že dvignilo precej medijskega prahu. Pri tem je ugotovilo, da je zaradi njih DUTB nepravilno oddala za najmanj 1,29 milijona evrov javnih naročil.

DUTB ni zagotavljala obračunavanja prejemkov članov upravnega odbora v skladu s svojo politiko prejemkov in ni sprejela sistemizacije delovnih mest. Kot primer izpostavljajo sklenitev pogodbe o zaposlitvi za poslovodne osebe z osebo, ki ni bila v upravnem odboru DUTB. "Tej je bil izplačan znesek 21.533 evrov bruto, kar je dvakrat več, kot znašajo nadomestila predsedniku uprave NLB ali NKBM," so navedli revizorji.

Ugotovili so tudi, da je DUTB s svetovalnima družbama, s kadrovsko agencijo in z odvetniško pisarno ter turistično agencijo sklenila pogodbe brez izvedbe postopkov javnega naročanja. Ni preverila, ali je bila sklenitev pogodbe z eno od svetovalnih družb stroškovno učinkovitejša od zaposlitve direktorja na področju upravljanja terjatev, zato je predstavnik te svetovalne družbe prejemal mesečno plačilo v znesku 24.800 evrov, kar je 95 odstotkov skupne vrednosti bruto plač treh v.d. izvršnih direktorjev.

DUTB je sklenila pogodbo z zunanjim izvajalcem za razvoj komunikacijske strategije, pri čemer ni upoštevala, da ima že zaposleno svetovalko za področje komunikacij. Neizvršnim direktorjem so v letu 2013 na podlagi pogodb o poslovodenju, kljub manjši odgovornosti in obsegu dela, pripadali prejemki, ki so za 17 odstotkov presegali prejemke v.d. izvršnih direktorjev.

Glede samih prenosov slabih posojil z bank, in sicer NLB in NKBM, na DUTB, pa je računsko sodišče ugotovilo, da pogodbe o tem niso bile skladne z odločitvijo vlade. Kljub temu da je prenos tveganih postavk predstavljal najpomembnejši posel za DUTB, člani upravnega odbora na sejah niso obravnavali pogodb in se niso seznanili z načinom in prenosnih vrednostih. Upravni odbor tako ni ravnal pregledno, ker vlade kot skupščine DUTB ni seznanil z bistvenimi elementi pogodb o prenosu tveganih postavk z NLB in NKBM.

Računsko sodišče od DUTB zahteva predložitev odzivnega poročila, v katerem mora izkazati izvedene popravljalne ukrepe na področju nagrajevanja izvršnih direktorjev ter notranjih aktov in kontrol. Odzivno poročilo zahteva tudi od vlade in ministrstva za finance.

Računsko sodišče je vladi tudi podalo priporočila za proučitev odgovornosti članov upravnega odbora DUTB in oseb, ki so sodelovale pri pripravi vseh pravnih podlag vzpostavitve in delovanja DUTB. Ob tem je ministrstvu priporočilo pripravo sprememb statuta DUTB.

Vlada je zaradi vseh ugotovljenih neprimernosti in nepravilnosti delovanja DUTB že pripravila nabor ukrepov, o katerih naj bi odločala ta teden. Na poročilo pa se je v torek zvečer odzvala tudi DUTB. Po njenem mnenju številni očitki sodišča ne odražajo dejanskega stanja, poročilo pa temelji na nepravilnih ugotovitvah. O tem bodo še enkrat spregovorili na popoldanski novinarski konferenci.