Revija Reporter
Slovenija

Računsko sodišče preverja, kako poslanci uporabljajo strokovno pomoč

STA

6. avg. 2013 11:17 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Računsko sodišče bo ta mesec začelo opravljati revizijo smotrnosti in učinkovitosti zagotavljanja strokovne pomoči poslancem. Kot so pojasnili za STA, bodo revidirali poslovanje od 1. januarja 2012 do izdaje osnutka revizijskega poročila. Preverjali bodo, ali strokovna pomoč poslancem prispeva k njihovemu hitrejšemu in kakovostnejšemu odločanju.

Računsko sodišče bo v reviziji poskušalo najti tudi odgovor na vprašanje, ali je področje zagotavljanja strokovne pomoči poslancem urejeno učinkovito, so pojasnili za STA.

Spomnili so, da v skladu z zakonom o poslancih poslanski skupini za vsakega poslanca pripada določen znesek za strokovne sodelavce poslancev. Višino zneska strokovne pomoči je DZ določil v odloku o notranji organizaciji, delovnih mestih in nazivih v službah državnega zbora. Za vsakega poslanca poslanski skupini pripadajo sredstva za dodatno strokovno pomoč v mesečnem znesku plače podsekretarja.

Sredstva za dodatno strokovno pomoč se lahko namenijo za zaposlovanje javnih uslužbencev za določen čas ali za pogodbeno delo. Nobena pravna podlaga pa ne določa podrobneje namena porabe sredstev za strokovno pomoč, so še pojasnili na računskem sodišču.

Predsednik sodišča Tomaž Vesel je za STA pojasnil, da bodo najprej preverjali razloge za naročilo storitve. Poslanske skupine bodo tako morale argumentirati, ali so imeli poslanci pomanjkljivost znanja ali so imeli druge specifične potrebe.

V reviziji bodo nato pregledali sklenjene pogodbe poslanskih skupin za strokovno pomoč, izdelke, ki so nastali na podlagi teh pogodb, in zapisnike, evidence in vso drugo dokumentacijo, ki je navedena v pogodbi ali pa se jo pričakuje po standardih dobrega poslovanja. Pozneje pa lahko pregledajo tudi, kako je bila pomoč uporabljena pri neposrednem delu poslancev, je pojasnil Vesel. Če bo mogoče, bodo preverili tudi, ali je poslanec navedeno uporabil.

V reviziji bo po besedah Vesela pod drobnogledom tudi vprašanje, zakaj je poslanska skupina najela za strokovno pomoč prav določeno osebo.

Predsednik računskega sodišča je še opozoril, da je treba revizijo postaviti v kontekst morebitnih sprememb zakona o političnih strankah. Po teh naj bi stranke dobile določena sredstva iz državnega proračuna, računsko sodišče pa pristojnost za revidiranje poslovanja političnih strank.

Na sodišču precej pričakujejo od morebitnih popravljalnih ukrepov ali priporočil, ki bi sledili iz revizije. Med drugim si želijo, da bi po opravljeni reviziji dobili tudi pravno podlago, ki bi natančno urejala porabo teh sredstev, je pojasnil Vesel.

Če bodo ugotovili zlorabe sredstev, namenjenih za strokovno pomoč poslancem, pa bodo po njegovih besedah o tem obvestili državno tožilstvo in druge organe pregona.

Predsednik računskega sodišča je še pojasnil, da že nekaj časa spremljajo porabo sredstev za strokovno pomoč poslancem in so imeli v zadnjih letih kontakte z nekaterimi poslanskimi skupinami ter vodstvom DZ v različnih sklicih. Ker se to vprašanje normativno podrobneje ni uredilo, računsko sodišče pa je moralo pogosto odgovarjati na vprašanja v zvezi s porabo teh sredstev, se je sedaj odločilo za revizijo, je še pojasnil Vesel.

Z revizijo bodo po njegovih besedah začeli proti koncu avgusta, z dobrim sodelovanjem poslancev pa, kot pričakujejo, lahko končali do konca leta.