Revija Reporter
Slovenija

Prvi policist prikriva sodbo: Pijan je povzročil prometno nesrečo s smrtnim izidom

Nenad Glücks

16. jan. 2018 7:30 Osveženo: 11:09 / 16. 1. 2018

Deli na:

Simon Velički, v. d. generalnega direktorja policije

Bobo

V. d. generalnega direktorja policije Simon Velički nam ni hotel poslati sodbe, s katero je bil obsojen, ker je pijan povzročil prometno nesrečo s smrtnim izidom.

Po novem letu je vlada na predlog notranje ministrice Vesne Györköš Žnidar imenovala Simona Veličkega za v. d. generalnega direktorja policije. Vodenje policije je prevzel od dosedanjega generalnega direktorja Marjana Fanka, ki se bo upokojil.

Toda kot je bilo v medijih že večkrat izpostavljeno, nosi Velički (do zdaj Fankov namestnik) veliko breme. Leta 1988 je pijan povzročil prometno nesrečo, v kateri je ena oseba umrla.

Zaradi tega je bil tudi obsojen, za dva meseca je moral v zapor. Pet let po odsluženi kazni so podatke o tem v skladu z zakonodajo črtali iz centralne kazenske evidence. Uradno je torej Velički zdaj, 30 let po nesreči, čist.

Simon Velički in Marjan Fank ob primopredaji poslov

Bobo

Nikakor pa ni čist za ta položaj. Vsem nam voznikom se lahko katerikoli dan zgodi prometna nesreča, v kateri po naši krivdi ugasne življenje. Dovolj je trenutek nepozornosti, nezbranosti, utrujenosti … Če bi se to zgodilo leta 1988 Veličkemu, tedaj 24- letnemu policistu, tega članka zdaj ne bi brali. Toda ne.

Zgodilo se mu je, da je povzročil prometno nesrečo pijan. Zavestno se je opil, zavestno je za volan sedel pijan in posebno kot policist se je zavedal, kaj to pomeni. Če sedež opit za volan ali če na primer skozi naselje voziš sto kilometrov na uro, se ti ne zgodi nesreča. Nesrečo prikličeš, jo povabiš, spodbudiš. Mesto na vrhu policije je tudi simbolno.

Nič ne pomaga, da je kaznivo dejanje staro 30 let in izbrisano iz kazenske evidence. Ljudje zanj vedo in nosi svoje sporočilo. V spodobnih državah nihče ne bi niti pomislil, da bi nekdo s takšno prtljago zasedel najvišji položaj v policiji.

Veličkega smo prosili, naj pojasni okoliščine nesreče, koliko alkohola je imel v krvi, kdo je bila smrtna žrtev, kje se je zgodilo (menda v Ljubljani po zabavi). Prosili smo ga, naj nam pošlje sodbo, a nam je ni hotel poslati.

O prošnji bo odločal pooblaščenec za dostop do informacij javnega značaja na policiji, to pomeni, da je ne bomo dobili. Pravi, da žal časa ni mogoče zavrteti nazaj in popraviti napake. To drži. Toda ne sme se delati še novih napak: na primer ne sme se njega postaviti na čelo policije.