Prvi dan Patrie: Finski dokazi sadeži zastrupljenega drevesa?
12. sep. 2011 16:15 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Tudi po drugem naroku sojenja v zadevi Patria vrhovnemu državnemu tožilcu Andreju Ferlincu ni uspelo prebrati obtožnega predloga. Na današnjem, skoraj osem ur trajajočem naroku, se je sodišče večinoma ukvarjalo s predlogi za izločitev. Obramba je najprej zahtevala izločitev sodnice Barbare Klajnšek, nato pa še izločitev velikega dela dokazov.
Zagovornik Ivana Črnkoviča, odvetnik Dejan Markovič, je v precej obsežni razlagi pojasnil, da se dokaze tujih varnostnih organov lahko uporabi, a ne v primeru, če so za njihovo pridobitev bile kršene človekove pravice. In po Markovičevem mnenju je do kršenja človekovih prihajalo med postopkom na Finskem.
Finskih osumljencev tako pred zaslišanjem denimo niso poučili, da imajo pravico do molka, tako ravnanje pa po Markovičevih besedah ne ustreza slovenskim in mednarodnim pravnim standardom. Markoviču se je sporen zdel tudi način zasliševanja finskih osumljencev, predstavnika Patrie za Slovenijo Reija Niittynena naj bi zaslišali vsaj petnajstkrat, vsako zaslišanje pa naj bi trajalo med osem in deset ur. Markovič je zato prepričan, da gre za izsiljevanje izpovedbe, saj naj bi nad Niittynenom varnostni organi vršili pritisk.
Markovič je med predstavitvijo predloga za izločitev dokazov predlagal tudi izločitev dokazov, ki izvirajo iz finskih dokazov, torej gre po njegovih besedah za t.i. doktrino sadežev zastrupljenega drevesa. Če bi sodišče Markovičevi prošnji ugodilo, bi izločilo tudi velik del avstrijskih in slovenskih dokazov, med drugim zapisnike o hišnih preiskavah in zasegu predmetov. Sodišče danes o predlogu še ni odločalo, saj je Klajnškova obravnavo prekinila, nadaljevali pa jo bodo v sredo.
Ferlinc je po današnji obravnavi menil, da če bi sledili odvetnikom, "bi ostala le popis spisa in platnice". Poudaril je, da ima vsaka država svoj pravni sistem, ki ima svojo tradicijo in svoja načela. Če pa bi pristali na argumentacijo obrambe, bi po Ferlinčevih besedah lahko bilo videti, da ima samo Slovenija pravilno pravo, vse druge države pa so "podhranjene glede svoje zakonodaje". To je za Ferlinca nevzdržno stališče.
Na novinarsko vprašanje, ali bi zaradi tovrstnih očitkov lahko ta primer na slovenskem sodišču "padel", je Ferlinc odgovoril, da nikakor ne. Tožilec tako tudi vztraja pri stališču, da je obtožni predlog primeren za obravnavo. Dodal je, da se organi vseh treh držav, torej Finske, Avstrije in Slovenije, namreč glede utemeljenosti suma ne morejo motiti.
Predsednik SDS Janez Janša pa je po končanem naroku izrazil zadovoljstvo, da bo naslednji narok že v sredo, ob tem pa izrazil upanje, da bodo naroki v tem tempu potekali tudi naprej.
Janša tudi upa, da se bo spoštovalo ustavnopravno korektnost postopka. "To pomeni, da v Sloveniji velja slovenska ustava, ki ščiti človekove pravice. Kot so povedali odvetniki nekaterih obtoženih, je namreč v spisu vrsta listin, ki so bile pridobljene v nasprotju z slovensko ustavno ureditvijo, to je brez sodne odredbe," je dejal. Z vidika spoštovanja slovenske ustave je treba to po njegovem mnenju upoštevati, čeprav se nobeden od teh dokazov, kot je dejal, ne nanaša nanj.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke