Revija Reporter
Slovenija

Prodajajo nam nevarno hrano: bakterija listeria v Tuševem kebabu

STA, Reporter
8 416

11. okt. 2023 10:48 Osveženo: 11:03 / 11. 10. 2023

Deli na:

Fotografija je simbolična

Primož Lavre

Podjetje Zlata dolina je iz prodaje odpoklicalo živili mešani kebab Tuš in piščančji kebab Tuš proizvajalca Halal Guda Doner Kebap, saj so v izdelkih ugotovili prisotnost listerije, so sporočili iz podjetja.

EAN koda živila mešani kebab je 3830077464248, rok uporabe pa 2. marec 2024.

EAN koda živila piščančji kebab je 3830077464262, rok uporabe pa 6. december 2023.

Podjetje kupce prosi, da živila ne uporabljajo in ga vrnejo na mesto nakupa, kjer jim bodo povrnili stroške. Če to ni mogoče, pa naj ga zavržejo, so še sporočili iz podjetja Zlata dolina.

Bakterija listerija (Listeria monocytogenes) je zelo razširjena v naravnem okolju. Povzroči lahko bolezen listeriozo, za katero se ljudje najpogosteje okužijo preko živil, recimo preko neoprane surove zelenjave. Bolezen se značilno ne pojavlja v epidemijah, ampak posamično, s kliničnimi znaki pa zbolijo le redki.

Tisti, ki zbolijo, večinoma bolezen prebolijo v nekaj dneh, blaga okužba poteka s simptomi gripi podobnega obolenja, kot so slabo počutje, bolečine v mišicah, glavobol, zvišana telesna temperatura ali pa s simptomi prizadetosti prebavnega trakta, kot so driska, slabost in bruhanje. Pri ranljivih skupinah ljudi - to so nosečnice in novorojenčki, starostniki, kronični bolniki in imunsko oslabljene osebe - pa je okužba lahko dolgotrajna, huda in lahko ogroža življenje. Zato velja listerioza za nevarnejšo kot nekatere druge zoonoze.

V Evropi od začetka tisočletja v mnogih državah opažajo porast števila okužb. V Sloveniji je bilo v obdobju od leta 2005 do 2014 prijavljenih 80 primerov listerioze, umrlo je 18 obolelih. Bakterija je odpornejša kot nekatere druge, uničita pa jo kuhanje in pasterizacija. Največje tveganje predstavlja surova zelenjava, tudi če je bila zamrznjena. Kuhanje, pečenje ali cvrtje živil pa listerijo uniči.