Revija Reporter
Slovenija

Prodaja Mercatorja Agrokorju naj bi znova propadla

STA

29. nov. 2013 7:02 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Agencija za varstvo konkurence (AVK) bo na današnji novinarski konferenci pojasnila svojo odločitev v zvezi s koncentracijo Mercatorja in hrvaške trgovske družbe Agrokor. Po neuradnih informacijah naj bi AVK soglašala s prevzemom Mercatorja, vendar od posla naj ne bi bilo nič, poroča spletni portal Dnevnika.

Po zadnjem sestanku bank upnic Mercatorja s predstavniki Agrokorja naj bi postajalo vse bolj jasno, da posla ne bo, navaja Dnevnik. Agrokor namreč bankam upnicam še vedno ni razkril virov financiranja za prevzem Mercatorja, poleg tega pa bi banke upnice Agorkorju postavile domala neuresničljive pogoje.

Mercator se tokrat prodaja že devetič, Agrokor pa je junija s konzorcijem lastnikov 53 odstotkov Mercatorja sklenil pogodbo o nakupu, in sicer po 120 evrov za delnico. To skupno znaša 240 milijonov evrov.

Agrokor se že drugič v dveh letih poteguje za nakup Mercatorja. Lani so Agrokor in prodajalci govorili o ceni 221 evrov za delnico, vendar Agrokor nikoli ni podpisal pogodbe z Mercatorjevimi lastniki, poleg tega pa ni nikoli dal prevzemne ponudbe za Mercatorja, s čimer bi dokazal resnost nakupa. Je pa hrvaški koncern februarja lani sporočil, da odstopa od pogajanj za nakup Mercatorja.

Agrokor ima precej dolgov, na Hrvaškem pa velja za podjetje, ki najkasneje plačuje dobavitelje. Agrokor je kot partnerje za nakup Mercatorja pred kratkim navedel Evropsko banko za obnovo in razvoj, ki pa po informacijah naj ne bi želela podpreti tega nakupa.

Todorič naj bi se o skupnem nakupu dogovarjal tudi s hrvaško družbo Adris, ki je lastnica rovinjske tobačne tovarne. Ta je sicer finančno dovolj močna, da bi pomagala pri nakupu Mercatorja, vendar je Adris zdaj med najbolj resnimi kandidati za nakup največje hrvaške zavarovalnice Croatia Osiguranje, zato pa potrebuje več sto milijonov evrov. Nakup Mercatorja in Croatie pa bi Adris precej izčrpal oz. je vprašanje, če bi banke želele tak projekt podpreti, ocenjujejo poznavalci.

Največji posamični lastnik Mercatorja je Pivovarna Union, sledijo NLB, ki ima 10,75 odstotka Mercatorja, Societe Generale - Splitska banka (10,17 odstotka), Pivovarna Laško, Unicredit Banka Slovenije (8,01 odstotka), NKBM (5,24 odstotka), Hypo Alpe Adria (4,40 odstotka), GB (3,80 odstotka), Prvi Faktor - faktoring Beograd (3,35 odstotka) in Radenska.