Revija Reporter
Slovenija

Pri Golobovih stanje porazno, Janša pa se pripravlja na vnovičen prevzem oblasti (KOMENTAR)

Igor Kršinar
22 8.653

19. dec. 2023 6:00 Osveženo: 6:33 / 19. 12. 2023

Deli na:

Prvak SDS Janez Janša je politično vse bolj osamljen.

Vlada RS

Na lanskih volitvah v državni zbor smo dobili največjo stranko z rekordnim številom poslancev in koalicijo programsko sorodnih strank, ki šteje kar 53 poslancev. Premier Robert Golob je napovedal dva mandata, saj vseh zastavljenih reform ne bodo mogli uresničiti v enem mandatu. Leto in pol po volitvah je stanje porazno.

Večina volivcev ne podpira več ne premierja ne njegove vlade, njegovo Gibanje Svoboda pa je že pred meseci prehitela največja opozicijska stranka SDS. Z vsakim mesecem podpora največji vladni stranki še bolj strmoglavlja, samo vprašanje časa je, kdaj bo treščila pod drugo največjo stranko SD. Morda na evropskih volitvah ali pa že prej. Večina razočaranih se seli med neopredeljene in čakajo novega političnega odrešenika.

Spet pa se krepi prvak SDS Janez Janša in čaka na novo priložnost. Leta 2018 je zmagal na volitvah, toda vlado je lahko sestavil šele potem, ko je novi obraz Marjan Šarec vrgel puško v koruzo in odstopil. Bilo je dovolj političnih oportunistov, ki so se bali predčasnih volitev, da se je lahko povzpel na oblast.

Največja Janševa zaveznica je volilna abstinenca, saj bodo njegovi volivci zagotovo prišli na volišča.

Tokrat to ne bo mogoče. Gibanje Svoboda ima po izključitvi poslanke Mojce Šetinc Pašek še vedno 40 poslancev, ki trdno stojijo ob strani svojemu predsedniku. Tudi če bi odstopil oziroma bi ga odstopili, ne bi podprli Janše za mandatarja. Podobno velja tudi za vseh pet poslancev Levice in vseh sedem SD.

Goloba lahko zamenja le nekdo iz politične opcije z levo večino. Tega se zaveda tudi Janša, ki se pripravlja na vnovičen prevzem oblasti po naslednjih volitvah. Toda s sedanjo politično konstelacijo na desnici to ne bo mogoče. Tudi če mu NSI ne bi odpovedala poslušnosti, skupaj z njo ne more priti do 46 poslancev. SLS je pozabljena zgodba; če ji ni uspelo z listo Povežimo Slovenijo, ji tudi samostojno ne bo.

Več možnosti bi imel s stranko, ki bi jo ustanovil Anže Logar. Toda Logar ni novi obraz v politiki, ki bi pridobival razočarane volivce Svobode, podobno kot tudi Pavel Rupar ne. Lahko pa bi oba, Logar bolj uspešno, Rupar pa manj, precej posegla v volilni bazen SDS in NSI. Zato je največja Janševa zaveznica volilna abstinenca. Njegovi volivci bodo zagotovo prišli na volišča, vendar je vse odvisno od tega, kdo bodo akterji na naslednjih volitvah in ali se bo spet pojavil prepričljiv nov obraz.