Revija Reporter
Slovenija

Pri Družini papeževa knjiga in dve o njegovem življenju

STA

18. jul. 2013 12:19 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Pri založbi Družina so izdali prvo papeževo knjigo v slovenskem jeziku Odprt um in verujoče srce ter dve deli - Frančišek: Papež s konca sveta ter Frančišek: Življenje, ideje in misli, ki opisujeta njegovo življenje in osebnost. Vse tri knjige je danes v prostorih Družine predstavil kardinal Franc Rode.  

Knjiga Odprt um in verujoče srce vsebuje nabor govorov, ki jih je imel sedanji papež Frančišek še kot buenosaireški nadškof Jorge Mario Bergoglio za škofe, duhovnike in redovnike. Govori so vzeti iz širokega časovnega okvirja 40 let, za marsikaterega datum nastanka ni znan, je povedal Rode.

Iz knjige v prevodu Damjane Pintarič je po Rodetovih besedah razvidno, da je papeža globoko zaznamovala jezuitska t.i. ignacijanska duhovnost. Kljub temu ne nastopa kot klasičen jezuit, pač pa z metodami, ki so bližje duhovnosti sv. Frančiška Asiškega, čigar ime si je nadel kot papež. V govorih tako citira svetnike, kot sta Frančišek in Ignacij Lojolski, ob slednjem navaja duhovne vaje, pri čemer uporablja tudi Ignacijevo vojaško izrazoslovje iz 16. stoletja. Povzema tudi besede nekaterih nekdanjih papežev, teologov in pisateljev. Presenetljivo veliko, tako Rode, govori tudi o hudiču.

Knjiga ameriškega avtorja Thomasa J. Craughwella Frančišek: Papež s konca sveta je po mnenju Rodeta, ki je avtor predgovora, zanimiva in berljiva. Prinaša papežev življenjepis s številnimi fotografijami iz njegove mladosti, predstavljeno pa je tudi obdobje pred Frančiškovim pontifikatom in začetek njegovega papeževanja. H knjigi je dodan pogovor s kardinalom Rodetom o konklavu. Delo je poslovenila Klementina Logar.

Tudi delo italijanskega časnikarja Andree Tornisellija Frančišek: Življenje, ideje in misli po Rodetovih besedah prinaša "simpatično predstavitev" nekdanjega kardinala. Avtor uvodoma predstavi papeževo družino italijanskih migrantov v Argentini, ki je bila "dostojanstveno uboga". Delo v prevodu Staneta Zoreta opiše tudi Bergoglijevo življenje, vse od mladosti, študija v Nemčiji in obdobja, ko je postal Provincial jezuitov v Argentini.

Po Rodetovem mnenju je Frančišek nenavaden papež z imenom, ki nosi za seboj program: uboštvo, notranji mir in prenova Cerkve. S svojim vedenjem - denimo podpisuje se brez nazivov, zgolj Frančišek - umika in briše sledi monarhične cerkvene ureditve.

Papeža bi težko označil kot zgolj konservativnega ali progresivnega. Po Rodetovem mnenju bo razočaral pripadnike obeh smeri. "Konservativci" mu že očitajo, da uničuje papeški dvor, je preveč preprost in da nima intelektualnega potenciala prejšnjega papeža, "progresivci" pa ne bodo dočakali odprave celibata, duhovnic, potrditve splava in istospolnih porok. Se pa Frančišek zavzema za večjo vlogo žensk v Cerkvi, tudi v papeških svetih, je dodal kardinal Rode.