Revija Reporter
Slovenija

Prešičkovi podporniki obžalujejo, ker je Šarec sprejel njegov odstop

STA

28. jan. 2019 13:13 Osveženo: 13:17 / 28. 1. 2019

Deli na:

Kulturni minister Dejan Prešiček

Bobo

V minulem tednu, ko so se na ministra za kulturo Dejana Prešička zgrnili očitki o mobingu in zlorabi položaja, so na ministrovo stran glasno stopili nekateri kulturniki. Za STA so nekateri danes izrazili obžalovanje, da je premier Marjan Šarec sprejel Prešičkov odstop. Odzval se je tudi Nacionalni svet za kulturo (NSK), ki je pozval k dialogu.

"Tako NSK v sedanji sestavi kot tudi v vseh prejšnjih zasedbah nenehno opozarja na pomen kulture za slovensko družbo. Takšnim in podobnim apelom v Sloveniji že desetletja le redko kdo resno prisluhne, češ da gre za nekakšne sanjače, ki verjamejo, da bo pesem odrešila svet. Zapostavljanje umetnosti in kulture je resna družbena zmota tako v Sloveniji kot v mnogih drugih državah sveta, ki dvomijo v vlogo umetnosti in kulture kot pozitivne družbene investicije in jo razumejo predvsem v luči nepotrebne potrate javnih sredstev. Kultura in umetnost sta bistveni za identiteto posameznika in skupnosti," je zapisala predsednica NSK Uršula Cetinski.

Kot je še dodala, jih je po človeški plati dogajanje v zadnjem tednu, povezano s kulturno politiko, močno prizadelo, pa ne le medijsko posredovana dejstva, temveč tudi odzivi nanje. Podatki o zvišanju javnih sredstev so jih namreč ravno navdali z optimizmom, da bomo v Sloveniji glede družbenega odnosa do kulture odprli novo, drugačno poglavje.

Ravno kultura in umetnost sta namreč po njihovem prepričanju prostor razmisleka, ki nas povezuje z našo preteklostjo, omogočata razmislek o naši sedanjosti, ki je svobodnejši od razmisleka, ki ga ima na voljo politika, saj je ta zavezana volivcem, hkrati pa kultura in umetnost ustvarjata tudi pomembne vizije za prihodnost.

"V dogodkih, ki so za nami, se zrcali naša družba. To je družba, ki težko vzpostavlja dialog, ki je temeljno vezivo naših skupnih življenj. Globoko smo prepričani, da bo boljši, resnejši odnos do umetnosti in kulture v prihodnosti, ki se kljub nedavnim dogodkom že nakazuje in ga je na današnji novinarski konferenci posredoval predsednik vlade, močno pripomogel k vzpostavitvi slovenske družbe kot skupnosti konstruktivnega dialoga," so zapisali in vse odločevalce o prihodnosti slovenske kulture in umetnosti pozvali, da ravnajo v duhu te misli.

Vodja Galerije Kapelica Jurij Krpan je, kot je povedal za STA, zelo razočaran, da je prišlo, in na kakšen način, do odstopa ministra Prešička. Minister Prešiček se je po njegovih besedah izkazal za "izjemno učinkovitega človeka, ki je zelo hitro začel premikati zadeve na ministrstvu za kulturo". "Kazalo je, da bomo mi, ki se ukvarjamo z umetnostjo, končno dobili sogovornika na ministrskem položaju," je dodal.

Razočaran pa je, kot je še povedal, tudi nad tem, "kako malo je potrebno za to, da človek odleti". "V resnici je bila celotna kampanja čisto navaden medijski linč, z zelo prozaičnimi in plitkimi argumenti, polna nekih trampizmov in alternativnih dejstev, ki jih nihče ni zares preveril. In ta balon se je tako napihnil, da je pač, minister je samo človek, počilo," je povedal.

Odnosi na ministrstvu za kulturo so po Krpanovih besedah skrhani že desetletje, minister Prešiček pa jih je "začel postavljati na pravo mesto". "Ustvaril je upanje, da se bodo ti odnosi sploh lahko začeli spreminjati," je povedal Krpan, ki je že v pismu podpore ministru Prešičku minuli teden zapisal, da "nobeni ministrski ekipi v zadnjih 20 letih ni uspelo ustvariti delovnega okolja, v katerem bi uradniki stremeli k izboljšanju položaja v produkciji umetnosti in kulture kot tudi na ministrstvu samem". Da je premier sprejel odstop ministra Prešička, je Krpan označil kot "zelo slabo novico za umetnost".

Po besedah direktorja Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti Marka Repnika je bilo delno pričakovano, da bo predsednik vlade odstop ministra Prešička sprejel. S Prešičkom, kot je povedal za STA, kultura na mestu ministra izgublja sogovornika, ki se je zavzemal za ureditev razmer v resorju, kjer nesoglasja in slabe razmere vladajo že nekaj let.

Repnik tudi meni, da bo, kdorkoli bo prišel na ministrstvo za kulturo, stvari težko postavil na pravo mesto na drugačen način, kot je to poskušal minister Prešiček. Ob tem je poudaril, da vodenje ministrstva pomeni "ne vodenje stavbe ministrstva ampak celotne slovenske kulture".

Tudi vodja Festivala baročne glasbe Seviqc Brežice Klemen Ramovš obžaluje, da je premier Šarec sprejel odstop ministra Prešička. "Čutim hvaležnost do ministra Prešička zaradi vsega, kar je naredil. Pokazal je, da je mogoče stvari spremeniti," je povedal za STA. Kot prvovrstno ministrovo potezo je označil, da je "v svoj kabinet potegnil" človeka iz nevladnega sektorja, Jadranko Plut, ki pozna kulturno politiko in težave in ki je bila tudi članica NSK ter predsednica društva Asociacija.

"Na ministrstvu se je začelo delati in na nek način smo vsi pričakovali, da bo minister Prešiček prej ali slej stopil na mino, je povedal Ramovš. Po njegovih besedah je v kulturnem resorju cela paleta težav, ki bi jih bilo treba reševati. "Minister Prešiček je začel to uspešno delat in to je zdaj kazen za to," je dodal.

Sicer pa je po njegovem prepričanju najpomembneje, da bi vsi štirje stebri kulture - institucije, nevladni sektor, samozaposleni in ljubiteljska kultura - ministrstvo čutili kot svojo bazo, kot podpornika in ne nasprotnika, za kar se je ministrstvo prevečkrat izkazalo.