Revija Reporter
Slovenija

Preprodaja droge tudi s poštnimi pošiljkami: narko mafija pakete z mamili pošilja kar po pošti

Nenad Glücks

27. dec. 2020 6:00

Deli na:

Fotografija je simbolična.

arhiv Reporterja

Po besedah naših virov se je v času epidemije v Sloveniji precej povečala poraba prepovedanih drog. Več o tem v ponedeljkovi številki Reporterja, zdaj pa nekaj podatkov o tem, ali za razpečevanje droge preprodajalci uporabljajo tudi poštne pošiljke – pakete in pisma.

Nekaj vprašanj o tem smo poslali na Pošto Slovenije. Pravijo, da v primeru odkritja nevarne, prepovedane oziroma sumljive vsebine v poštni pošiljki obvestijo pristojne organe. Porasta takšnih pošiljk sicer v zadnjem obdobju niso zaznali. Toda sami pošiljk niti ne smejo odpirati. »Pošta Slovenije z vsebino pošiljk ne razpolaga in je skladu z zakonom o poštnih storitvah zavezana k spoštovanju zaupnosti poštnih pošiljk. Poseganje v vsebino je dovoljeno le pristojnim organom pod pogoji, ki jih določa veljavna zakonodaja«. Dodali so seznam, česa se ne sme pošiljati:

1. narkotikov in psihotropnih snovi, razen če je pošiljatelj ali naslovnik oseba, ki je po zakonu pooblaščena za promet z njimi ali za njihovo uporabo;
2. eksplozivnih, vnetljivih, radioaktivnih ali drugih nevarnih snovi;
3. živih živali;
4. predmetov, katerih uvoz in promet sta prepovedana v naslovni državi
5. predmetov, ki so nevarni za zaposlene pri izvajalcu poštnih storitev;
6. drugih snovi ali predmetov, katerih pošiljanje je prepovedano na podlagi zakona.
 
Kako sploh ugotovijo, da gre za prepovedano pošiljko? Gredo vse čez kakšno kontrolo, rentgen, kjer se lahko ugotovi, če je kaj sumljivega? Glede tega niso bili preveč zgovorni. »Zaznavanje sumljivih pošiljk je možno na več različnih načinov, pri čemer Pošta Slovenije sodeluje tudi s pristojnimi organi.«

Kaj pravijo na policiji. Obravnavali so zgolj posamične primere tovrstnega razpečevanje droge, ocenjujejo, da je tega pri nas bolj malo. »Večino teh obvestil slovenska kriminalistična policija dobi od tujih varnostnih organov (največ iz Belgije, Nizozemske in Nemčije).«