Pomoč Madžarske, ki jo ta iz državnega proračuna namenja za gospodarski razvoj madžarske skupnosti v Sloveniji (do zdaj je podjetnikom in kmetom madžarske narodnosti v dvojezičnih občinah v Prekmurju namenila tri milijone evrov, op. p.), je tema, ki je vse bolj zanimiva za Prekmurce. Pojavljajo se tudi ugibanja o morebitnih političnih ozadjih, saj je znano, da se nekateri na Madžarskem še vedno niso sprijaznili s Trianonsko mirovno pogodbo iz leta 1920, ki je določila današnje madžarske državne meje.
Poslanec NSI iz Prekmurja Jožef Horvat, ki smo ga prosili za odziv na informacije o madžarskih milijonih, nam je povedal, da ni skrivnost, da je v Prekmurju v zadnjem času veliko razprav o tej pomoči madžarski skupnosti in da ga številni sprašujejo, kaj meni o tem. »Jaz v sami pomoči oziroma v dotoku denarja ne vidim težave, toda hkrati pogrešam več jasnih in transparentnih informacij o njej.
Pri tem ne gre samo za te tri milijone evrov pomoči iz državnega proračuna fizičnim osebam in podjetjem, ampak tudi na primer za nogometno akademijo, ki nastaja v Lendavi (madžarska vlada je za razvoj nogometa na narodnostno mešanem območju v Prekmurju namenila dva milijona evrov, op. p.).
Popolnoma razumljivo in človeško je, da se ljudem v Prekmurju, tudi meni, poraja vprašanja, ali je v ozadju kakšen političen interes sosednje države Madžarske. Mislim, da bi morali slovenska in madžarska vlada povedati, ali je so za tem kakšni politični nameni. To si želimo vedeti tudi slovenske državljani, Slovenci, ki živimo v Prekmurju.«
Jožef Horvat: Ali so v ozadju kakšni politični interesi Madžarske? Ne vem, nihče me ni prepričal, da tega res ni. Vsi pa vemo, da zastonj kosila ni.
Horvat je poudaril, da Slovenci in Madžari v Prekmurju živijo v sožitju. »Ne bi si želel, da se zaradi denarja to sožitje skrha. Zelo pomembno za nadaljevanje sožitja in preprečitev kakršnihkoli napetosti med večinskim slovenskim narodom in pomurska madžarsko narodno skupnost je, da se odpre široka razprave in se dajo zelo jasne informacija, ali je res kaj v ozadju ali ne. Ali so v ozadju kakšni politični interesi Madžarske? Ne vem, nihče me ni prepričal, da tega res ni. Vsi pa vemo, da zastonj kosila ni.« Horvat je povedal, da je Slovenija ves čas dobra skrbela za pomursko madžarsko skupnost in za ohranjanje madžarske kulture ter da bi si želel, da bi bila tudi sosednja Madžarska enako pozorna do slovenske manjšine v Porabju.
Horvat je tudi spomnil, da sta marca letos slovenski gospodarski minister Zdravko Počivalšek in predsednik pomurske madžarske narodne skupnosti Ferenc Horváth podpisala pogodbi za spodbujanje naložb v gospodarstvu in turizmu madžarske narodne skupnosti do konca leta 2020. Pogodbi sta vredni nekaj več kot 1,6 milijona evrov.
Na drugi strani so Slovenci v Prekmurju, ki ne živijo v dvojezičnih občinah, vendarle prizadeti, opozarja Horvat. Ob tem je še spomnil, da je državni zbor lani spomladi šele na predlog NSI ter po burnih razpravah podaljšal zakon o razvojni podpori pomurski regiji do konca leta 2019.