Da je to izdaja, je Jelinčič, kandidat SNS na evropskih volitvah, ocenil predlog Nemca, da bi po novem namesto vrnitve Primorske k matični domovini kot praznik praznovali priključitev Primorske k matični domovini.
Nenadno spreminjanje poimenovanja je predvolilno motivirano. Predlagajo ga poslanci tik pred volitvami. Enako je skupina 63 poslancev prejšnje koalicije SMC, Desusa, SD in Levice predlagala že lani pred volitvami DZ, a je zaradi njegovega razpada predlog končal v smeteh. Tigrovci se obračajo v grobovih, je teatralno protestiral šef nacionalistov in protestno zapustil sejo.
Nemec pa je obratno večkrat ponovil, da so za spremembo zveza borcev, vsi Primorci in primorski poslanci, ki že zdaj proslavljajo le priključitev. Da to ni res, je ugovarjala Eva Irgl (SDS), ki je tudi Primorka. Podobno kot Jelinčič je opozorila, da se priključi nekaj, kar ni tvoje in da bo novost koristila skrajnežem v Italiji, ki zahtevajo vrnitev »njihovega«. Denimo Antoniu Tajaniju, proti njegovim izjavam o »italijanski Istri« protestira SD.
Praznik vrnitev Primorskem je bil uzakonjen v času prve vlada Janeza Janše leta 2005 v spomin na 15. september, ko je začela veljati v Parizu podpisana mirovna pogodba z Italijo, s katero je SFRJ dobila Istro in Jadranske otoke, Slovenija pa izgubila Trst in Gorico. Da gre za vrnitev, je DZ takrat izglasoval soglasno. Sta pa ob praznikih z nacionalističnim prizvokom »manjšinca« predlagala dopolnilo, da manjšine ne bi razobešale zastav. Večina ga je zavrnila.
Da bi poslej proslavljali priključitev (aneksijo) Primorske, je v odboru za delo izglasovalo dvanajst poslancev, pet jih je bilo proti. DZ bo o tem, ali bo to obveljalo, odločal prihodnji teden.