sekolar, mizna krožna žaga Svet24.si

Zaradi nove omrežnine gospodarstvo na okope, ...

traktor Svet24.si

Tatvina traktorja - pozor, pomagajte najti tatu

robert fico Necenzurirano

Slovaški atentat in Slovenija: nasilje se vedno ...

jure bracko evita hanzic zvezdana lubej mediaspeed Reporter.si

Pravnomočno poražena NKBM: šlo je za tipično ...

nika vodan af Ekipa24.si

Uau! Bi jih prepoznali? Slovenske junakinje zime ...

skrito-v-raju Njena.si

Skrito v raju: Renato šokiral z maščevanjem

tacen kajak Ekipa24.si

Sava zalila del tribun v Tacnu! Močno deževje ni...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Pahor naj bi komisiji DZ pojasnjeval, zakaj ni zamrznil projekta Teš 6

Deli na:
Pahor naj bi komisiji DZ pojasnjeval, zakaj ni zamrznil projekta Teš 6

Foto: Bobo

V času Pahorjeve vlade so se vrstili pozivi k ponovnemu razmisleku o gradnji Teša 6, a se takrat vlada ni odločila za zamrznitev.

Preiskovalna komisija DZ za ugotavljanje politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij pri investiciji v Teš 6 bo danes po načrtih zaslišala nekdanjega predsednika vlade Boruta Pahorja, zdaj predsednika države. Pahor bo komisiji predstavil svoje videnje projekta, ki se je s prva ocenjenih 650 milijonov evrov podražil na 1,428 milijarde evrov.

V času Pahorjeve vlade so se vrstili pozivi k ponovnemu razmisleku o gradnji Teša 6, a se takrat vlada ni odločila za zamrznitev, je pa sprejela nekaj ukrepov: med drugim je leta 2010 od poslovodstva HSE zahtevala celovito informacijo o Tešu 6 in mu naložila, naj Teš zaradi spremenjenih razmer na trgu skuša doseči znižanje cen investicijske opreme ter zagotovi večjo učinkovitost in preglednost upravljanja družb v skupini HSE.

V Pahorjevem mandatu je v DZ spodletel tudi prvi poskus podpore predlogu zakona o poroštvu države za 440-milijonsko posojilo Evropske investicije banke.

Poroštvo je bilo nato sprejeto leta 2012 v času vlade Janeza Janše. Ta vlada je Termoelektrarni Šoštanj (Teš) sicer v zameno za poroštvo postavila vrsto pogojev. Med drugim je Tešu naložila, da zniža investicijsko ceno projekta in da s Premogovnikom Velenje sklene dolgoročno pogodbo za lignit po najvišji ceni 2,25 evra na gigajoul.