Revija Reporter
Slovenija

Predčasne volitve bi lahko pripeljale do očiščenja političnega prostora

STA

18. jan. 2013 6:01 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Prvaki strank SD, DL, DeSUS in SLS so se v včerajšnji oddaji Pogledi Slovenije ponovno zavzeli za predčasne volitve, saj da je čas za očiščenje. Predsednica NSi Ljudmila Novak pa vztraja, da predčasne volitve niso najboljša rešitev in dodaja, da bi bilo bolje, da bi bil predlagan nov mandatar.

V DL, SLS in DeSUS so bili kritični do odzivov SDS na njihove pozive k odstopu premiera Janeza Janše. Predsednik SLS Radovan Žerjav je dejal, da se mu zdi nekorektno, da jih SDS "postavlja v vlogo krivca" in da ne more pristajati, da bi morali pod prisilo neupoštevati institucije pravne države za obstoj koalicije.

Namesto, da "bi se pogledali v ogledalo in bi se Janša umaknil", se na ostale koalicijske partnerice spušča ogromno blata, je dejal predsednik DL Gregor Virant. Namesto, da bi se slovenska politika po poročilu protikorupcijske komisije očistila, se je s strani SDS še bolj umazala, je prepričan.

Prvak DeSUS Karl Erjavec upa, da volivci ne bodo nasedali tezam, da so oni povzročili politično krizo. Politično krizo sta ustvarila Zoran Janković in Janez Janša, ki nista znala pojasniti izvora svojega premoženja, je dejal, Virant pa je dodal, da pred komisijo za preprečevanje korupcije res ni težko pojasniti izvora svojega premoženja, saj da je to brez težav uspelo vsem ostalim petim predsednikom parlamentarnih strank.

Tako so se z izjemo Novakove zavzeli za predčasne volitve, ki bi lahko pripeljale do očiščenja političnega prostora, za katerega prvak SD Igor Lukšič pravi, da je "nesramno kontaminiran". Na vprašanje, ali bi SD sodelovala z Janezom Janšo in Zoranom Jankovićem, če bi bila ponovno izvoljena predčasnih volitvah, pa je dejal, da bi to moral posebej premisliti, saj da bi to bil poseben izziv.

Tudi predsednik DL Gregor Virant je ponovil, da bi bile predčasne volitve najbolj poštena rešitev, do njih pa je treba priti na način, ki bo čim ugodnejši za državo. Izpostavil je tudi, da mora premier Janez Janša vložiti zahtevo po glasovanju o zaupnici vladi, če želimo priti do predčasnih volitev. Erjavec pa je Viranta kot predsednika DZ pozval, naj za marčevsko sejo, ko bo odstopilo šest ministrov vlade, pripravi scenarij, kaj pomeni situacija, ko predsednik vlade ostane le s polovico ministrov.

Erjavec in Virant sta se strinjala tudi, da so nove volitve priložnost za krepitev politične sredine, kjer bodo v ospredju programi, narejeni za zagotovitev boljšega življenja ljudem. "Vprašanje pa je, če so volivci to dojeli. Če ne bodo nasedali intenzivnim, agresivnim napadom," je dejal Erjavec. Ob tem je spomnil na močna sporočila, ki jih ob krizi daje SDS o svojim političnih nasprotnikih.

Glede novih obrazov v DZ po zadnjih volitvah pa je Žerjav povedal, da imajo prav ti težave z etičnimi in moralnimi standardi, a ponovil, da niso vsi politiki enaki. Po mnenju Novakove pa novi obrazi niso rešitev, temveč "odgovornost državljanov na volitvah, da izberejo poštene ljudi, ne pa lopovov".

Prvaki strank so komentirali tudi odziv Katoliške cerkve na aktualno politično dogajanje, ki je politične akterje med drugim pozvala k nadaljevanju reform. Novakova je menila, da je Stres pokazal skrb za dogajanje v državi, ki ga s svojim humanitarnim delom pri Karitasu opaža tudi Cerkev. Erjavec in Virant pa sta med drugim izpostavila, da je ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres skrb za ekonomijo postavil nad etiko in integriteto. Virant je ob tem dodal, da je ponosen, da je z ministrom za finance iz vrst DL Janezom Šušteršičem storil obratno.

Lukšič je Stresa popravil v izjavi, da smo v letu 2012 zabeležili gospodarsko rast, kar da ni res, in ob tem poudaril, da se za zagovarjanje nekoga ne sme potvarjati dejstev. Žerjav pa je dejal, da ni problem v kazenski odgovornosti, ampak za odnos do ljudi, ki so te izvolili. Ljudje na ulici sporočajo, da v tej državi ni pravičnosti. In če bomo politiki sami k temu prilivali olja s svojimi potezami, bo hudo.

Prvaki strank so komentirali tudi govor Boža Repeta na proslavi v Dražgošah in obsodili njegov govor, v katerem je, kot je izpostavil Virant, z govornice karal predsednika republike, kar da je nevljudno in neprimerno. Erjavec je izpostavil, da bi moral pokazati spoštljiv odnos do institucije predsednika republike, saj če se ne spoštuje institucij, kako bomo spoštovali državo. In ravno to je problem dandanes, nespoštovanje države, meni Erjavec.

Žerjav in Lukšič pa sta izpostavila, da v nastopu Repeta ni bilo nobene politične kulture. Bonton nobenega intelektualca ne bi smel dovoliti takšne gromovniške izjave, je bil jasen Žerjav. Novakova se vsebinsko ni opredeljevala, dodala je le, da je vesela, da so govor obsodili njeni kolegi, saj da če bi ga sama, bi bilo to gotovo sprejeto kot sprožanje ideološkega boja.

Na vprašanje, ali so oni generacija politikov, ki so sposobni preseči ideološke spore in sodelovati med sabo, so večinoma poudarili, da znajo sodelovati z vsakim, četudi so na različnih bregovih.