Stranki, ki v javnomnenjskih raziskavah že leto in pol vztrajata kot glavni tekmici na jesenskih volitvah, sta prejšnji teden razkrili svoja programa. Prva je pohitela Slovenska demokratska stranka in na vrtu vile na Trstenjakovi (za Bežigradom), kjer je njen novi sedež, predstavila program Slovenija na pravi poti, v soboto pa so Socialni demokrati v Cankarjevem domu potrdili program Odgovornost za spremembe. Programa poosebljata Janez Janša in Borut Pahor. Vse je pripravljeno za njuno soočenje. Spopadu dveh protagonistov se, kljub negodovanju manjših igralcev, ni več mogoče izogniti.
Na predstavitev vladnih ekip še čakamo. Aktualne in alternativne. »V nasprotju z drugimi strankami nismo začeli s kandidati, temveč s programom,« je po seji izvršnega odbora SDS, potem ko je ta sprejel program, dejal Janez Janša in tako dregnil v šibko točko Boruta Pahorja. Ta je v prejšnjem Reporterju priznal napako, ker je prezgodaj predstavil prvega od sodelavcev, Mitjo Gasparija, kar je, tako pravi Pahor, javnost razumela kot nekakšen izraz samozadovoljstva.Nasprotniki na politični sredini
Programa največjih strank merita na politično sredino, kjer je največ volivcev. Lahko se je prepirati, kaj je politična sredina, saj je odgovor odvisen od tega, kako smo opredelili levico in desnico, o tem pa v Sloveniji pravega soglasja, kot kaže, ne bo nikoli. Zato je stvarnejša opredelitev sredine precej preprostejša in neideološka. Stranke politične sredine so tiste, ki jim uspe privabiti čim več volivcev. Tudi zato si programa SDS in SD nista tako različna. Kar ju loči in to je zlahka razbrati tudi iz programov, je predvsem to, da so Janševi demokrati v vladi, Pahorjevi socialni demokrati pa v opoziciji na svoji spletni strani odštevajo dneve do volitev.
Obe stranki se, da ponazorimo podobnosti, zavzemata za tako imenovano prožno varnost zaposlenih oziroma lažjo dostopnost do trga dela, ki mora biti uravnotežena z večjo varnostjo. Anton Rop, ki je sodeloval pri pisanju tega dela programa SD, je seveda prepričan, da je sedanja vlada povečala le fleksibilnost in zmanjšala varnost. To je edina razlika, SDS pa poleg tega prenaša področje trga dela z ministrstva za delo na gospodarsko ministrstvo, ker ga vidijo v funkciji gospodarskega razvoja. V SD sicer o tem ne razmišljajo, a tudi Pahor je prepričan, da je »najboljša socialna razvojna politika«.
Ali, če smo še naprej konkretni, v Sloveniji zgraditi še eno jedrsko elektrarno? V SDS je NEK II pri spodbujanju novih investicij eden prednostnih ukrepov, ne nasprotujejo pa ji niti v SD. Na eni od okroglih miz je France Križanič kot pogoj postavil sprejemljivost gradnje v prostoru.
VEČ V TISKANI IZDAJI