Potočnik: Združiti moramo sile, gre za vodo, za življenje samo
25. mar. 2013 11:52 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Odgovorno ravnanje z viri je pomembno tudi za Evropo, za našo prihodnost, je na današnjem posvetu o vodah v Ljubljani poudaril evropski komisar za okolje Janez Potočnik. Izpostavil je, da ima Evropa pri trgovanju s svetom velik primanjkljaj surovin in virov ter da je čas, da združimo sile, ker gre za vodo in za življenje samo.
Potočnik je na posvetu z naslovom Voda kot priložnost za trajnostni razvoj in mednarodno sodelovanje Slovenije izpostavil, da je voda pomembna kot zrak, ki ga dihamo, da je vir življenja, da pomembno vpliva na gospodarsko rast in razvoj. "Je steber življenja, a tudi gospodarskega in socialnega razvoja. Gospodarno ravnanje z vodo zahteva zaščito na vseh ravneh. Je vir, ki ga ne znamo vedno prav ceniti in varovati," je poudaril Potočnik.
Ob tem je opozoril, da Evropa uvozi šestkrat več surovin, kot jih izvozi. Uvozna odvisnost pa se bo le še povečevala. Nekatere redke rudnine uvažamo v celoti. Uvozimo denimo 48 odstotkov bakrove rude, 64 odstotkov cinka in boksita, 78 odstotkov niklja, pa tudi ves kobalt, platino, titan in vanadij.
Evropsko gospodarstvo temelji na intenzivni rabi virov. Letno porabimo 16 ton materialov na osebo. Odvržemo šest ton in polovico tega pristane na odlagališčih, je opozoril Potočnik.
"Če na nekatere danosti in trende ne moremo vplivati, se jim moramo prilagoditi in voditi tako politiko, da bo naša odvisnost v prihodnosti manjša. Ekonomsko smiselno je usmeriti inovativnost v proizvode, ki jih bo mogoče ponovno uporabiti, reciklirati oz. narediti z manj uporabe virov. Druge možnosti nimamo," je poudaril komisar.
Prepričan je, da se prehodu v zeleno gospodarstvo ne moremo izogniti. Dosegli smo namreč raven, ko s številčnostjo, dejavnostjo, tehnologijo, vplivamo na neravnotežja ključnih naravnih sistemov. Če ne bomo bistveno spremenili odnosa do vode, bomo do leta 2030 potrebovali 40 odstotkov več vode, kot jo je na voljo. "Vsekakor pa velja, da je določitev cene vode eden najučinkovitejših načinov za odgovornejšo rabo," je še dodal komisar.
Minister za zunanje zadeve Karl Erjavec je izpostavil, da postaja voda vse bolj aktualna tematika tudi zunanje politike. Ob tem je poudaril, da je Slovenija že zelo aktivna pri mednarodnem povezovanju na tem področju in izpostavil savski bazen, povezovanje na področju Drave, Podonavsko strategijo.
"Voda so tudi morja in Slovenija intenzivno dela pri vzpostavljanju Jadransko-jonske regije, ki bi omogočala črpanje evropskih sredstev," je dejal in spomnil, da teče veliko pogovorov o gradnjah v Črni Gori, Makedoniji, predvsem za gradnjo malih hidroelektrarn.
Predsednik republike Borut Pahor pa je prepričan, da mora biti upravljanje z vodo tenkočutno in naj ostane kot dobrina tej in drugim generacijam. "Globalni odgovor na krizo je trajnostni razvoj, zelena energija je prevladala, treba je investirati v infrastrukturo, industrijski razvoj, a na način, ki nam omogoča, da nas meje rasti ne bodo ustavile same po sebi," je opozoril.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke