Dogodek je prinesel razpravo o vplivu evropskih in gospodarskih trendov za slovensko gospodarstvo, konkurenčnosti, pomenu predvidljivega poslovnega okolja, politični stabilnosti in tehnološkem preboju. Govorci so se strinjali, da trgovinske vojne, regulacije, pomanjkanje talentov in tehnološke spremembe zahtevajo hitre in strateške odločitve.
Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je poudaril, da bo vpliv globalnih trgovinskih politik, zlasti odločitev ZDA, zahteval večjo enotnost in politično stabilnost v Evropi. "Evropsko gospodarstvo bo ostalo konkurenčno le, če bomo sprejemali pametne odločitve in se izognili prekomernemu reguliranju. Je pa res, da že zdaj zaostajamo za Ameriko in Kitajsko," je opozoril. Dodal je, da moramo v Sloveniji zagotoviti dialog med politiko in gospodarstvom, predvidljivo davčno okolje, se odločiti kakšno državo želimo imeti ter ločiti dobre in poštene podjetnike od slabih praks: "Gospodarske zbornice naredijo veliko, da ne pride do kakšne slabe spremembe, 70% pa tega ne ceni."
Svoje želje in pričakovanja za gospodarstvo v 2025 so izrazili tudi predsedniki Gospodarskega kroga, njihova sporočila si lahko ogledate na povezavi:
"Če se Evropa ne bo zbudila, bomo postali 'butler economy'."
Predsednik AmCham Slovenija Enzo Smrekar, podpredsednik za Delikatesne namaze, Donat Mg in internacionalizacijo v Atlantic Grupi in generalni direktor, Atlantic Droga Kolinska, je na dogodku prav tako izpostavil potrebo po večji prožnosti gospodarstva in strateškem razmišljanju. "Evropa se preveč ukvarja z regulacijami. Še vedno ni prepozno, a če se ne bomo hitro zbudili, bomo kmalu zgolj gospodarstvo, ki služi drugim," je opozoril. Izpostavil je tudi nujne prilagoditve izobraževanja, saj Evropa zaostaja pri ključnih kompetencah prihodnosti. "Ko se bomo soočili s trgovinskimi vojnami in podobnimi izzivi, bomo šele spoznali, kako pomembna je samooskrba," je dodal.
"Tudi najbolj domoljubni podjetniki bodo svoje poslovanje preselili tja, kjer je smiselno."
Podpredsednica AmCham Slovenija Eva McLellan, generalna direktorica Roche Slovenija, je opozorila na volatilnost gospodarstva in nujnost dolgoročnih investicij. "Evropa mora postati privlačna za znanost, talente in raziskave," je poudarila ter izpostavila ključno vlogo podatkov pri sprejemanju odločitev. "Na primer, razumevanje, da pojav določenih bolezni v določeni družbi neposredno vpliva na BDP," je pojasnila.
Dodala je še, da poslovne odločitve temeljijo na realnih gospodarskih pogojih: "Tudi najbolj domoljubni podjetniki bodo svoje poslovanje preselili tja, kjer je to smiselno. Evropa mora ostati povezana in ustvariti stabilno, konkurenčno poslovno okolje, ki presega kratkoročne politične cikle."
"Otroci morajo razumeti, kako lahko digitalna (ne)pismenost vpliva na njihovo prihodnost."
Podpredsednik AmCham Slovenija Beno Ceglar, generalni direktor Nil je komentiral pomen umetne inteligence in digitalizacije za konkurenčnost Slovenije: "Slovenija je izrazito izvozno naravnana, zato moramo nujno okrepiti svojo mednarodno konkurenčnost," je poudaril.” Eden ključnih izzivov ostaja pomanjkanje talentov. Ob tem je opozoril na ključni pomen digitalne pismenosti pri mladih ter s tem potencial oziroma nujnost uvedbe obveznega predmeta računalništva in informatike v osnovne in srednje šole: "Otroci se morajo zavedati, kaj pomeni pomanjkanje digitalnih veščin in kako jih lahko to v prihodnosti omeji." "Želimo biti primer dobre prakse pri uvajanju umetne inteligence v poslovne procese," je zaključil.
"Edina stalnica so spremembe. Podjetja se morajo hitro prilagajati okolju, država pa mora zagotoviti predvidljivo zakonodajo."
Kompetenc in vrednote dela in ambicioznosti se je dotaknil tudi Jure Podkrižnik, direktor Podkrižnik d.o.o. Opozoril je, da se premalo govori o dejstvu, da je v Evropi 5 % bolniških odsotnosti, kar avtomatsko pomeni upad produktivnosti: "Moramo vzpostaviti okolje, kjer sta delo in ambicioznost vrednoti," je poudaril ter dodal, da mora tako gospodarstvo kot tudi javna uprava skupaj ustvarjati pogoje, ki bodo Evropi omogočili, da znova postane vodilna gospodarska sila.
Soustanovitelj in izvršni direktor Labene Borut Čeh je podobno ocenil, da bo ključni izziv leta 2025 prilagajanje podjetij na nove razmere: "Edina stalnica so spremembe. Podjetja se morajo hitro prilagajati okolju, država pa mora zagotoviti predvidljivo zakonodajo." Kot eden od ustanovnih partnerjev je spregovoril tudi o pobudi Biotech Hills, katere cilj je, da bi Slovenija do leta 2030 postala prepoznavna kot država biotehnoloških inovacij.
Družinska podjetnica Metka Marovt, solastnica podjetij v skupini Marovt group, je predstavila svoje izkušnje v industriji in opozorila, da so zaradi turbulentnih razmer notranje rezerve v številnih podjetjih že izčrpane. Ob tem je izrazila: “Mladi so zagnani, imajo znanje, želijo delati, dajmo jim to omogočiti.”
Danes je bila na prvem AmCham Poslovnem zajtrku v letu 2025 predstavljena nova brošura AmCham zagovorništva, ki temelji na naslednjih poudarkih:
• Zdravje
• Znanje in ljudje
• Mednarodna konkurenčnost
• Krepitev trajnostne prihodnosti
• Družba blaginje