»Zame je stvar jasna. Za vse nas v politiki veljajo ista pravila politične odgovornosti in integritete. Če je politična odgovornost in videz veljal za Sanjo Ajanović Hovnik, potem isti kriteriji veljajo tudi za Marjana Šarca. Zdaj pa si grem kupit sendvič,« je zapisala na facebooku.
Šarec ji je na svojem profilu odgovoril, da se popolnoma strinja, da zanj veljajo isti kriteriji kot za nekdanjo ministrico Ajanović Hovnik: »V razpisu MORS ne boste našli ne moje mame (žal že pokojne), ne mojih prijateljev, predvsem pa je namen razpisa jasen in ne nazadnje preverljiv, saj ga bo moč oceniti vsakemu, ki bo sedel pred televizijo. Kdo je v komisiji, je jasno, kot je jasen tudi namen.«
»Poleg vsega navedenega pa naj dodam, da razpis še ni zaključen in teče pritožbeni rok, kamor se neizbrani lahko pritožijo, zato ne moremo ničesar prejudicirati. Slovensko vojsko, gasilce (katerih član sem) in Civilno zaščito preveč spoštujem, da bi njihovo ime blatil z nezakonitimi razpisi. Dokler je postopek v teku, samih podrobnosti ne morem komentirati in se vpletati v postopek. Ko pa bo le ta zaključen, pa so vrata nadzornim institucijam odprta na stežaj. Predolgo sem že v tem poslu, da ne bi vedel, kako občutljiva stvar so razpisi. Svojo plačo pošteno zaslužim, če bi želel imeti več denarja, pa ne bi bil v politiki temveč kje drugje,« je zapisal minister Šarec.
Kot so poročali mediji, so na ministrstvu za obrambo 31. avgusta objavili javni razpis za snemanje resničnostnega šova Vojak v akciji. Serija bo obsegala vsaj deset epizod, vsaka pa bo dolga od 40 do 45 minut. Namenjena bo predvsem mladim med 16. in 30. letom starosti, ki jih želijo prepričati za poklicno služenje v Slovenski vojski.
Na ministrstvu so prejeli dve ponudbi na javnem naročilu: izbrana je bila družba Akademija Ris, svetovanje, ki je oddala ponudbo v višini 1.949.403 evrov z DDV, medtem ko je drugi ponudnik, Sme kreativna agencija in Multimedijske storitve Jan Kok, oddal ponudbo v višini 777.140 evrov z DDV.
Čeprav je bil slednja ponudba cenejša, jo je ministrstvo izločilo kot nedopustno, ker s partnerjem nista oddala zahtevanega finančnega zavarovanja za resnost ponudbe, zahtevanih referenčnih potrdil, pa tudi ne dokazila, da se bo serija predvajala na televizijskih programih z nacionalnim dosegom.
Jan Kok se v javnosti predstavlja kot režiser, kreativec in športni strelec. Je zagovornik vaških straž in oboroževanja prebivalstva. Pogosto nastopa v oddajah Scutum Fidei, ki jih vodi skrajni desničar iz Jezerskega Alen Koman. Ko sta se pred štiri meseci pogovarjala o kulturnem boju, očetovstvu, orožju, Bogu in domovini, je Kok nastopal z vojaško čelado na glavi.
Pred tremi tedni je na X omrežju objavil fotografijo strelcev in se zavzel za to, da se »vsi polnoletni moški udeležijo kratkega urjenja osnov vojskovanja, ki traja par tednov. In potem vsako leto to znanje osvežijo.«
Včeraj pa se je zavzel za razširitev pravice do prikritega nošenja orožja, kot je to storila Češka nekaj let nazaj.
Na svojem facebook profilu pa objavlja fotografije svojega streljanja na poligonu Slovenske vojske v Baču pri Ilirski Bistrici.
Mediji pa so problematizirali izbranega ponudnika Luka Zorenča, nekdanjega pripadnika Enote za specialno varovanje, ki je Akademijo Ris ustanovil leta 2007, ki po javno dopstopnih podatkih nima zaposlenih, bančni račun pa je odprl šele 1. avgusta letos, torej zgolj mesec dni pred razpisom obrambnega ministrstva. Kot piše na njegovi spletni strani, se je v Slovenski vojski specializiral za medicino, svojo kariero je opisal v knjigi Ris. Kasneje je odšel v zasebni sektor, kjer deluje na področjih varovanja, usposabljanja in svetovanja.