Revija Reporter
Slovenija

Laž je nesmrtna duša...? Poglejte, kako z zavajajočim zapisom straši ljudi poslanec SDS Branko Grims

Nenad Glücks
72 7.560

7. apr. 2022 6:55 Osveženo: 7:23 / 07. 4. 2022

Deli na:

Poslanec SDS Branko Grims

Bobo

Pred nekaj dnevi je Grims na twitterju objavil zapis, češ da bodo ob zmagi levičarjev na volitvah po novem obdavčeni tudi dediči prvega dednega reda – sinovi in hčere pokojnika. Preverili smo pri vseh strankah koalicije KUL in pri Gibanju Svoboda: v resnici nima tega v svojem programu nihče.

Mnoge je razburil zapis poslanca SDS Branka Grimsa 4. aprila na twitterju:

»Če boste glasovali za levičarje, boste plačali sinovi in hčere davek na dediščino že v prvem kolenu, tudi za svojo hišo, v kateri ste s starši živeli vse življenje in vanjo vlagali svoj denar, čas in delo.«

Ljudje so zaskrbljeni, ali se res obeta plačevanje davka na dediščino tudi za dediče prvega dednega reda, med katere sodijo otroci pokojnika in njegov zakonec oziroma partner. Tako smo vse stranke koalicije KUL in stranko Gibanje Svoboda vprašali, ali se dejansko zavzemajo za spremembo zakona o davku na dediščine in darila, na način, da bi bili po novem obdavčeni tudi dediči prvega dednega reda.

Izkazalo se je, da tega nobena od njih nima v svojem programu niti tega ni napovedala. Kot pravijo v Gibanju Svoboda, v svojem programu niso napovedali nobenega novega davka oziroma dajatve. Pri SD so poudarili, da se ne zavzemajo za spremembo zakona o dedovanju. Takšnega predloga ni v njihovem programu. 

Naslednje pojasnilo smo prejeli od LMŠ: »Kot že večkrat pred tem, Branko Grims znova zavaja in dokazuje, da SDS-u resnica ni sveta, temveč je njihovo glavno orodje manipulacija. Obstoječi zakon to področje ureja primerno in ga nimamo namena spreminjati.«

V stranki SAB pa poudarjajo, da se ne pogovarjajo o novih davkih, ampak o tem, kako bodo izboljšali življenje upokojencev.

Za to, o čemer piše Grims, niso niti pri Levici. Predlagajo pa zakon o davku na prazne in velike nepremičnine. V skladu s tem bi obdavčili prazne nepremičnine in ukinili desetletno stoodstotno davčno olajšavo za naložbena prazna stanovanja ter uvedli pribitek za prazna stanovanja in hiše.