oranžno opozorilo Svet24.si

Arso oranžen alarm prižgal tudi za severovzhod, ...

kača-na-policijski-postaji Svet24.si

Kača s policijske postaje Koper

1706792389-b60k4933-1706792354008 Necenzurirano

Furs blokiral premoženje nekdanjega ministra ...

1696960818-172a6788-1696960549922 Reporter.si

Teorije zarote: bo Anžetu Logarju uspelo prevzeti...

Komplet za trening Ekipa24.si

Šik po francosko s slovensko noto

Kate se je odločila, da bo okrevala na res rajskem otoku Odkrito.si

Kate Middleton - okreva "skrita v raju!"

luka doncic pljunil Ekipa24.si

Kaj? Luka Dončić je v neposrednem prenosu med ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Poslanci o odstopu revizorke: Politični pritiski in nekorektna namigovanja

Deli na:

Mandatno-volilna komisija DZ (MVK) je danes obravnavala več sklepov o razrešitvah in imenovanjih. Med člani MVK se je pestra razprava vnela glede sklepa o razrešitvi predsednice Državne revizijske komisije Miriam Ravnikar Šurk, ki je sicer s funkcije sama odstopila. Opozicija domneva politične pritiske, za koalicijo pa so namigovanja nekorektna.

Predsednica Državne revizijske komisije Miriam Ravnikar Šurk je sredi maja sporočila, da s koncem julija odstopa s funkcije, a pri tem razlogov za odstop ni navedla.

Po prepričanju opozicije je nenavadno, da je funkcijo opravljala leto in pol ter le po treh mesecih dela sedanje vlade odstopila. Zato so ocenili, da utegne biti njen odstop posledica političnih pritiskov. Vodja poslanske skupine SD Janko Veber je opozoril, da ima revizijska komisija velike odgovornosti in da vlada poskuša vplivati nanjo.

Razlogi za odstop predsednice po Vebrovem mnenju niso "tako nedolžni" in si jih tako ne "upa javno navesti". Da je odstop nenavaden, meni tudi vodja poslancev Pozitivne Slovenije Jani Möderndorfer. Medtem je poslanka SD Majda Potrata predlagala, da o tem MVK ne bi odločala, preden Ravnikar Šurkova ne pojasni razlogov za svoj odstop.

Predsednica MVK Sonja Ramšak je pojasnila, da članov revizijske komisije ne razrešuje in ne imenuje vlada, prav tako vlada te točke nima na današnjem dnevnem redu, kot je sklepala opozicija. MVK je le spoštovala željo Ravnikar Šurkove po odstopu in razrešitev uvrstila na sejo. Špekulacije o tem, da je razrešitev politične narave, so po mnenju predsednice MVK nekorektne. Tako meni tudi poslanec SDS Jože Tanko, ki bi bi pričakoval, da oseba, kot je predsednica revizijske komisije, navede razloge za svoj odstop.


Voda poslancev NSi Matej Tonin je opozicijo pozval, naj razkrije razloge za odstop predsednice revizijske komisije, če je z njimi seznanjena. Če pa ni, je njeno namigovanje po Toninovih besedah nekorektno.

MVK je nazadnje sprejela sklep, s katerim DZ predlaga razrešitev Miriam Ravnikar Šurk. Če bo DZ ta sklep sprejel, bo MVK začela s kandidacijskim postopkom za imenovanje novega predsednika revizijske komisije, o katerem se je danes dogovorila. Pri tem se je vnela razprava zaradi razpisnih pogojev.

MVK se je med drugim seznanila s kandidatno listo za člane sodnega sveta, ki jo v potrditev DZ na podlagi prijav predlaga predsednik republike Danilo Türk. Za ta mesta predlaga Matjaža Tratnika, Marka Novaka, Polonco Končar, Bojana Podgorška in Marjana Feguša.

Člani MVK so DZ predlagali tudi sklep o razrešitvi člana sveta za sistem plač v javnem sektorju Bojana Kontiča in sklep o imenovanju poslanke SDS Sonje Ramšak na to mesto. Komisija je obenem poslanske skupine pozvala k predlogom za namestnika člana omenjenega sveta. MVK DZ predlaga tudi imenovanje Bojana Škofa za člana Državne volilne komisije.

Za današnjo sejo je bila predvidena tudi obravnava predloga zakona o poslancih, v katerem koalicija predlaga znižanje privilegijev poslancev po prenehanju mandata. Vodja poslancev Državljanske liste Rihard Braniselj pa je predlagal, da sejo prekinejo in predlog obravnavajo prihodnji teden, saj želijo preučiti predložena dopolnila.