Revija Reporter
Slovenija

Poslance po koncu počitnic najprej čaka begunska problematika

STA

30. avg. 2015 8:15 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Prihodnji teden se počitnice končujejo tudi za poslance. V septembru jih med drugim čaka razprava o predlogu za interpelacijo zoper notranjo ministrico Vesno Györkös Žnidar, na prvih septembrskih sejah delovnih teles pa se bodo ukvarjali z begunsko problematiko. V torek jo bodo obravnavali na skupni seji dveh odborov ter na seji ene od komisij.

Za prvi popočitniški teden je v državnem zboru sklicanih več sej delovnih teles. Na prvi septembrski dan bodo začeli z nujno sejo komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb o varnostnih vidikih migracijske problematike. Na seji, ki bo za javnost zaprta, pričakujejo poročanje ministrov in predstojnikov obveščevalnih in varnostnih služb, je razvidno iz sklica seje.

Med vabljenimi na sejo so med drugim ministri oziroma ministrice za notranje zadeve, za obrambo in za zunanje zadeve, Vesna Györkös Žnidar, Andreja Katič in Karl Erjavec, generalni direktor Policije Marjan Fank in direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije Zoran Klemenčič.

Sledila bo skupna nujna seja odborov za zadeve EU in za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo. Na dnevnem redu je begunska problematika v EU in odzivi Slovenije nanjo. Kot je prejšnji teden ob sklicu seje pojasnila predsednica odbora za notranje zadeve Lilijana Kozlovič, naj bi se hkrati seznanili z ukrepi vlade, ki jih ta v sodelovanju z lokalnimi skupnostmi in nevladnimi organizacijami izvaja v pripravah na morebitno povečano število migrantov v Sloveniji.

Na sejo so, kot je razvidno iz sklica, vabljeni predstavniki pristojnih ministrstev, nevladnih organizacij, lokalnih skupnosti, predstavniki Evropske komisije in Evropskega parlamenta ter slovenski poslanci v Evropskem parlamentu.

Dva tedna po reviziji računskega sodišča, v kateri ugotavljajo, da Holding Slovenske elektrarne (HSE) ni bil učinkovit pri obvladovanju denarnih tokov svoje skupine zaradi investicije v šesti blok šoštanjske termoelektrarne, bo v četrtek sledila tudi nova seja parlamentarne preiskovalne komisije za ugotavljanje politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij pri omenjeni investiciji. Na dnevnem redu nujne seje, ki bo zaprta za javnost, je dogovor o delu.

HSE po izsledkih iz revizije že pri predračunski vrednosti investicije ni zagotovil, da bi bila določena v realni višini, vanjo pa tudi niso ustrezno vključili vseh stroškov. Tako denimo v predračunski vrednosti investicije v šesti blok niso upoštevani predvideni stroški njegove razgradnje po zaključku dobe obratovanja. Poročilo o reviziji ene najdražjih naložb v Sloveniji družbi HSE tudi očita, da ni zagotovila pozitivnega poslovanja Termoelektrarne Šoštanj (Teš) po začetku obratovanja šestega bloka.

Računsko sodišče je preverilo tudi ravnanje Agencije za upravljanje kapitalskih naložb in Soda oz. zdaj SDH v zvezi z investicijo v šesti blok. Čeprav so bile vzpostavljene podlage za izvajanje nadzora nad HSE pri sprejemanju odločitev, pa v letih 2012 in 2013 od njega ni nihče zahteval poročil, na podlagi katerih bi lahko analizirali, ali so zagotovljena zadostna finančna sredstva za projekt.

Septembrska redna seja DZ je predvidena za četrti teden v mesecu, na njej naj bi poslanci med drugim opravili tretjo obravnavo novele zakona o Slovenskem državnem holdingu in novele zakona o davčnem potrjevanju računov.

Predvidoma septembra pa bo DZ obravnaval tudi predlog interpelacije zoper notranjo ministrico, ki so jo junija vložili poslanci SDS. Ministrici očitajo objektivno in subjektivno odgovornost za potek dogodkov, povezanih s pridržanjem nekdanjega kosovskega predsednika vlade Ramusha Haradinaja, ki so po njihovem mnenju škodovali tudi ugledu Slovenije.

Györkös Žnidarjeva očitke predlagateljev interpelacije zavrača. Kot trdi, je policija zakonito in strokovno opravila svoje delo, ko je osebo pod veljavnim mednarodnim razpisom iskanja privedla v nadaljnji postopek pristojnim pravosodnim organom v odločanje. "Zato se vsebina interpelacije manifestira najmanj kot nerazumevanje zakonitega dela policije, ki v fazi izvajanja mednarodnih tiralic izvede samo privedbo pred pristojni pravosodni organ, ki nato v celoti prevzame vodenje postopka, na kar kot ministrica za notranje zadeve v izogib moralnemu hazardu ne more in niti ne sme nikakor vplivati," je zapisala Györkös Žnidarjeva.