Revija Reporter
Slovenija

Poskušajo zastrupiti šefa slovenske celice Kavaškega klana? V priporu mu v celico nosijo na pladnju šest skodelic iste juhe, šest jabolk...

Damijana Žišt
3 5.070

24. jan. 2024 11:18 Osveženo: 11:30 / 24. 1. 2024

Deli na:

Klemen Kadivec od sredine decembra lani v celjskem priporu gladovno stavka zaradi zelo stroge izolacije.

Damijana Žist/Večer

Avtorica tega članka je kot novinarka Večera z dovoljenjem sodnika Tomaža Bromšeta obiskala Klemna Kadivca, domnevnega vodjo slovenske celice Kavaškega klana v Sloveniji, lani junija v celjskem priporu. Klemen Kadivec je dalj časa bival v ljubljanskem priporu, njegov brat Blaž pa v celjskem.

Po končanem sojenju na ljubljanskem okrožnem sodišču 7. junija lani pa so Klemena odpeljali v celjski pripor, Blaža pa v ljubljanskega. Brata o zamenjavi pripora, kar je odredilo sodišče, nista vedela ničesar. Spomnimo, da se za Klemena Kadivca posebno varovanje izvaja od vložitve obtožnice v zadevi Kavaški klan oktobra 2021, za njegovega brata pa šele od 2022, po tistem, ko ga je Španija izročila Sloveniji. Pripornik Klemen Kadivec je v celjskem priporu v zelo strogem režimu, ki ga po javno dostopnih podatkih v takšni meri, kot je je deležen on, ni bil deležen še noben pripornik.

Celotna združba je s prodajo različnih drog od decembra 2018 do 14. maja 2021, ko jo je slovenska policija razbila, zaslužila najmanj šest milijonov evrov, izhaja iz obtožnice.

Ob obisku nam je Kadivec povedal: »V sobi sem sam, kar je sicer v redu. Na oknu so nameščene dvojne rešetke, okno se lahko zelo malo odpre, tako da je v sobi vroče in slab zrak. Moj sprehod, ki traja dve uri dnevno, kar je zakonsko določeno, ne poteka na istem dvorišču kot za druge pripornike. Na sprehodu hodim in telovadim, da ostajam v kondiciji. Predvsem v psihični, ker me tale izolacija, za katero ne vem vzroka, počasi ubija. A se ne bom zlomil, kot bi si želeli nekateri v policiji in na tožilstvu. Na sodišču bomo dokazali, so očitki zoper mene povsem neutemeljeni. V fitnes ne smem, ker so tam drugi priporniki. Lahko govorim s pravosodnimi policisti, ki so sicer prijazni, a redkobesedni. Obiski staršev, ki me obiščejo enkrat tedensko, potekajo v navzočnosti pravosodnega policista in sodnika ali sodnice celjskega okrožnega sodišča. Pred obiskom in po njem pravosodni policisti pri meni opravijo osebni pregled. Tako me pregledajo tudi, ko me policijski specialci peljejo na sodišče in ko me pripeljejo nazaj v pripor.«

Tudi glede hrane so zanj veljala posebna pravila. Do začetka maja lani sta lahko brata Kadivec hrano v pripor oziroma na sodišče, ko potekajo obravnave pozno v popoldne, naročala pri zunanjem gostincu in jo plačala sama, potem pa so jima to pravico, ki jo imajo sicer vsi priporniki, maja lani ukinili.

Klemen Kadivec: »Ko sem v priporu, mi hrano prinašajo iz kuhinje v sobo, kjer bivam. To je videti tako, da mi na primer iz kuhinje na pladnju prinesejo šest skodelic iste juhe, šest jabolk …,  potem pravosodni policist, ki je navzoč, izbere eno juho, jabolko … in mi jo izroči. Ne vem, zakaj to počnejo, nihče mi nič ne pove, menda pa zaradi varnosti, da me ne bi kdo zastrupil.«

Kadivec je pojasnil: »Ne vem, zakaj so to storili, saj imajo nekateri drugi soobtoženi še vedno to možnost, da jim hrano vozijo od zunaj. Z bratom zdaj jeva hrano iz zapora, ki ni slaba. Kar se tiče mene, pa je posebnost ta, da ko sem v priporu, mi hrano prinašajo iz kuhinje v sobo, kjer bivam. To je videti tako, da mi na primer iz kuhinje na pladnju prinesejo šest skodelic iste juhe, šest jabolk …,  potem pravosodni policist, ki je navzoč, izbere eno juho, jabolko … in mi jo izroči. Ne vem, zakaj to počnejo, nihče mi nič ne pove, menda pa zaradi varnosti, da me ne bi kdo zastrupil.«

 Z odvetnikom Gvozdičem sta večkrat zaprosila sodni senat oziroma sodnika Tomaža Bromšeta, da v celjskem zaporu oziroma na Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij pojasnijo, zakaj mora biti Klemen Kadivec v tako strogem priporniškem režimu. Vedno dobita odgovor, da je to potrebno zaradi njegove varnosti. Na zadnji glavni obravnavi v začetku januarja letos, ko je senat odločil, da se za Klemena Kadivca zaradi posledic gladovne stavke začasno prekine sojenje, je odvetnik Gvozdič dejal, da to ni glavni razlog popolne izolacije njegovega klienta. Ob tem se je skliceval na poročilo policije, napisano je bilo maja lani, pod njim je podpisan direktor Nacionalnega preiskovalnega urada Darko Muženič.

Iz poročila izhaja, da policija URSIKS predlaga, da Klemena in Blaža Kadivca zaradi sumov trgovanja z drogo na veliko in sodelovanja pri ugrabitvah in umorih namesti v strogo varovan pripor, kjer ne bosta mogla komunicirati med seboj, prav tako ne z drugimi priporniki, in sicer z namenom, da bi se preprečili novi umori. Brata Kadivec sta namreč še s šestimi osebami osumljena tudi sodelovanja pri umoru Danijela Božića, katerega truplo so našli v začetku decembra 2019 v gozdu pri kraju Okroglo na Gorenjskem.

In prav zaradi tako stroge izolacije v priporu, ki mu uničuje zdravje, se je Klemen Kadivec odločil za gladovno stavko, posledica tega pa je, da je zaradi njegovega slabega zdravja začasno prekinjeno sojenje zanj. Koliko časa ne bo sposoben za sojenje, je težko napovedati, sodišče pa bo verjetno izpeljalo dokazni postopek do konca za vse druge soobtožene, Kadivcu pa bodo znova sodili, ko bo spodoben za sojenje.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA